Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

صادرات نفت ایران در دوران تحریم
صادرات نفت ایران در دوران تحریم
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«برای صادرات نفت مجبوریم که از کشتی استفاده کنیم، اما کشتیرانی ما نیز تحریم است این در حالی است اگر کشتی نیز برای صادرات نفت پیدا کنیم باید کشتی را بیمه کنیم اما بیمه‌های ما نیز تحریم هستند.»

آگهی

ایران می‌گوید برای فروش نفت به مشکل برخورده و میزان صادراتش به دلیل تحریم به شدت کاهش یافته است.

محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز پنج‌شنبه با اشاره به این که «کشور با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند» گفت: «در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم به گونه‌ای که از ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت که برای هر روز در سال ۱۳۹۷ که ۴۷ میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری پیش بینی شده بود، در حاضر به شدت فاصله گرفته‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نوبخت شامگاه پنجشنبه ۲۷ دی‌ماه در آخرین برنامه سفر خود به جنوب استان کرمان و در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (ویژه جنوب استان) افزود: «فقط توانسته‌ایم در سال جاری ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کنیم که نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجه‌ایم بلکه امکان انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور را نیز نداشته یا به سختی انجام می‌شود».

این نخستین بار است که یک مقام رسمی ایران به تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد این کشور در چنین حجمی اعتراف می‌کند. رویکرد رسمی مسئولان ایرانی در برابر تحریم‌ها معمولا اشاره به وجه مخرب آن بر جامعه، کمبود دارویی و مشکل هواپیماهای مسافربری بوده است. از آغاز دور تازه تحریم‌ها مسئولان ایرانی آشکارا از توانایی برای «دور زدن» تحریم و فروش نفت سخن گفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

مشکل ترابری و بیمه

معاون رئیس جمهوری ایران همچنین به تبیین تحریم‌های هواپیمایی کشور و مشکلات هواپیماهای ایران پرداخته و گفت: «برای صادرات نفت مجبوریم که از کشتی استفاده کنیم، اما کشتیرانی ما نیز تحریم است این در حالی است اگر کشتی نیز برای صادرات نفت پیدا کنیم باید کشتی را بیمه کنیم اما بیمه‌های ما نیز تحریم هستند.»

ایسنا
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایرانایسنا

رئیس سازمان برنامه بودجه ادامه داد: «متاسفانه در شرایط سختی از لحاظ بین‌المللی قرار گرفته‌ایم به طوری که حتی شاهد هستیم تا با فردی مذاکره می‌کنیم به طوری که اگر امشب صحبت کنیم دشمنان آنها را فردایش تهدید می‌کنند و او را از همکاری با ما منصرف می‌کنند.

احتمال تمدید معافیت از تحریم برای مشتریان نفت ایران

سخنان این مقام بلندپایه دولت ایران در حالی بیان می‌شود که اخباری در مورد احتمال تمدید معافیت از تحریم برای مشتریان نفت ایران از سوی آمریکا منتشر شده است.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی از قول برخی کارشناسان نفتی و سیاسی گزارش کرد که با پایان یافتن معافیت از تحریم نفتی ایران در ماه مه، احتمال می‌رود که دولت آمریکا به هدف جلب رضایت برخی از کشورها و جلوگیری از افزایش ناگهانی بهای نفت، با تمدید معافیت چند کشور موافقت کند.

چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، تایوان، یونان و ایتالیا هشت کشوری هستند که از آمریکا مجوز موقت معافیت از تحریم نفتی ایران را دریافت کرده‌اند. هنوزمعلوم نیست چند کشور از این گروه بتوانند معافیت خود را تمدید کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا به خریداران نفت ایران معافیت بیشتر نمی‌دهد

وزیر خارجه ایران: هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش می‌دهیم

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟