Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران سیاسی در بریتانیا؛ ۱۵۸ نماینده محافظه‌کار از رهبری ترزا می حمایت کردند

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان پارلمان بریتانیا در حزب محافظه‌کار روز چهارشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) اعلام کردند صلاحیت ترزا می را به خاطر نحوه پیش‌بردن مذاکرات برکسیت به رای خواهند گذاشت.

آگهی

حزب محافظه‌کار بریتانیا صلاحیت ترزا می برای رهبری حزب را به رای می‌گذارد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا در حزب محافظه‌کار روز چهارشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) اعلام کردند صلاحیت ترزا می را به خاطر نحوه پیش‌بردن مذاکرات برکسیت به رای خواهند گذاشت.

نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه ۱۰ دسامبر به دنبال زمزمه مخالفت و رد توافق برکسیت از سوی پارلمان، اعلام کرد که رای‌گیری به منظور تایید توافق برکسیت را به تعویق می‌اندازد.

به دنبال این خبر، ترزا می به منظور جلب حمایت در جهت اعمال تغییرات در توافق برکسیت به دیدار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و دونالد توسک، رئیس شورای اروپا رفت.

گراهام بردی، یک از اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا اعلام کرد ۱۵ درصد از نمایندگان محافظه‌کار خواستار به رای گذاشتن صلاحیت ترزا شده‌اند.

ایان لاوری، یکی از اعضای حزب کارگر بریتانیا در واکنش به خبر بررسی صلاحیت ترزا می برای ادامه مذاکرات برکسیت گفت: «اختلافات داخلی حزب محافظه کار، زندگی و کار مردم را به خطر انداخته است. توافق نیم پخته برکسیت حتی از حمایت حزب ترزا می برخوردار نیست.»

رای گیری شامگاه روز چهارشنبه ۱۲ دسامبر برگزار خواهد شد.

واکنش نخست وزیر بریتانیا

ترزا می در واکنش به خبر به رای گذاشتن صلاحیتش برای رهبری حزب محافظه‌کار خطاب به رسانه‌ها گفت: «من با تمام وجود این رای‌گیری را به چالش خواهم کشید.»

نخست وزیر بریتانیا با اشاره به اینکه آنچه در توانش بوده را به منظور حفظ منافع ملی به انجام رسانده است گفت: «تغییر رهبری در حال حاضر آینده را به خطر خواهد انداخت.»

خانم می خاطر نشان کرد که روز گذشته به بروکسل سفر کرده تا حمایت برای اعمال برخی تغییرات را در توافق برکسیت جلب کند و در همین راستا و برای ادامه مذاکرات قرار بود امروز به ایرلند سفر کند. حال با توجه به چالش کشیده شدن رهبری حزب محافظه‌کار، وی مجبور است مذاکرات برکسیت را به تعویق بیندازد و در لندن باقی بماند.

نخست وزیر بریتانیا از نمایندگان حزب محافظه‌کار خواست تا در راستای منافع ملی عمل کرده و انتظارات مردم بریتانیا در مورد برکسیت را برآورده کنند.

ترزا می برای به سرانجام رساندن برکسیت اعلام آمادگی کرد.

عکس از رویترز
ترزا می، نخست وزیر بریتانیاعکس از رویترز

حمایت علنی ۱۵۸ نماینده محافظه کار از ترزا می

در آستانه رای گیری برای ادامه رهبری ترزا می، نخست وزیر بریتانیا بر حزب محافظه کار دستکم ۱۵۸ نماینده این حزب به طور علنی حمایت خود را از وی اعلام کردند. مخالفان ترزا می برای به چالش کشیدن رهبری او بر حزب به ۴۸ رای نیاز داشتند. 

بنا به اعلام «کمیته ۱۹۲۲» که مسئولیت رسیدگی به چالش کشیده شدن رهبری حزب را بر عهده دارد شمار نمایندگانی که خواستار رای گیری در مورد ادامه رهبری ترزا می بر حزب شده اند از ۴۸ نفر فراتر رفته است. 

ترزا می برای ادامه رهبری حزب و در نتیجه حفظ قدرت به آرای ۱۵۸ نماینده حزب محافظه کار (از مجموع ۳۱۵ نماینده) نیاز دارد. رای گیری مخفی درمورد ادامه رهبری ترزا می روز چهارشنبه بین ساعت ۱۸ تا ۲۰ به وقت لندن برگزار می شود.  

ترزا می: برگزاری انتخابات زودهنگام به صلاح نیست

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا بعدازظهر چهارشنبه در آستانه رای گیری در مورد ادامه رهبری وی بر حزب محافظه کار به پرسشهای نمایندگان مجلس عوام پاسخ داد. 

نخست وزیر بریتانیا در این جلسه برگزاری انتخابات زودهنگام و با دومین همه پرسی در مورد برکسیت را به صلاح ندانست. ترزا می تاکید کرد که برگزاری همه پرسی یا انتخابات زودهنگام در راستای منافع ملی بریتانیا نیست.

به گفته رهبر کنونی حزب محافظه کار گفتگوها با رهبران اتحادیه اروپا در مورد توافق برکسیت ادامه خواهد یافت. 

آگهی

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جرمی کوربین نخست‌وزیر بریتانیا را به رای عدم اعتماد تهدید کرد

نمایندگان حزب محافظه‌کار بریتانیا به ادامه رهبری ترزا می رای مثبت دادند

حزب متحد ترزا می از توافق جدید برکسیت حمایت نمی‌کند