جرمی کوربین نخست‌وزیر بریتانیا را به رای عدم اعتماد تهدید کرد

جرمی کوربین نخست‌وزیر بریتانیا را به رای عدم اعتماد تهدید کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درخواست رای عدم اعتماد پس از آن مطرح شد که ترزا می در پارلمان اعلام کرد که هرگونه رای گیری دربارۀ توافق برکسیت باید تا سومین هفتۀ ماه ژانویه به تعویق بیفتد.

آگهی

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و از مخالفان دولت بریتانیا عصر دوشنبه در پارلمان خواستار برگزاری جلسۀ رای عدم اعتماد به ترزا می، نخست‌وزیر این کشور شد.

این درخواست پس از آن مطرح شد که ترزا می مقابل نمایندگان پارلمان اعلام کرد که هرگونه رای گیری دربارۀ توافق برکسیت باید تا سومین هفتۀ ماه ژانویه به تعویق بیفتد؛ قرار بود این جلسۀ رای گیری هفتۀ گذشته برگزار شود.

خانم می خطاب به نمایندگان مجلس عوام گفت: «بسیاری از نمایندگان معتقدند که ما باید هرچه سریعتر تصمیم گیری کنیم. اما ما قصد داریم از هفتم ژانویه بحث و گفتگوی معنی‌داری را دربارۀ توافق برکسیت آغاز کنیم بنابراین هرگونه رای گیری به هفتۀ پس از آن موکول خواهد شد.»

اما آقای کوربین در واکنش گفت: «این بد و غیرقابل قبول است که ما باید یک ماه دیگر نیز در انتظار باشیم تا بتوانیم دربارۀ موضوعی حساس که آینده کشور را رقم خواهد زد، رای گیری کنیم.»

او تاکید کرد که مهم است پارلمان در همین هفته دربارۀ توافق حاصل شده میان ترزا می و اتحادیه اروپا بر سر برکسیت رای گیری کند.
آقای کوربین گفت: «از نظر من تنها راه برای عملی شدن رای گیری در این هفته، آن است که اعلام شود که پارلمان دیگر به نخست‌وزیر اعتماد ندارد.» او افزود که پارلمان اعتماد خود را به نخست‌وزیر از دست داده زیرا خانم می اجازه نداده است تا نمایندگان با انجام یک رای گیریِ معنادار و مستقیم برای کنار گذاشتن این توافق و ایجاد چهارچوب جدیدی برای آیندۀ روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا وارد عمل شوند.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین در این روز به نمایندگان پارلمان هشدار داد که قبل از رای دادن به توافق حاصل شده میان او و اتحادیه اروپا، با دقت به منافع کشور بیندیشند. او افزود: «می‌دانم که این توافق کامل و بی‌نقص نیست اما اگر بخواهیم به جای رسیدن به یک توافق خوب به دنبال یک توافق عالی باشیم، ممکن است درنهایت در حالی اتحادیه اروپا را ترک کنیم که به هیچ توافقی دست نیافته‌ایم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایندگان حزب محافظه‌کار بریتانیا به ادامه رهبری ترزا می رای مثبت دادند

بحران سیاسی در بریتانیا؛ ۱۵۸ نماینده محافظه‌کار از رهبری ترزا می حمایت کردند

آغاز تور اروپایی ترزا می برای نجات توافق‌ برکسیت