مذاکرات صلح یمن در سوئد؛ نمایندگان دولت یمن وارد استکهلم شدند

مذاکرات صلح یمن در سوئد؛ نمایندگان دولت یمن وارد استکهلم شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نخستین تلاش از سال ۲۰۱۶ برای گردهم آوردن دو طرف متخاصم در یمن برای پایان دادن به جنگی است که از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است.

آگهی

نمایندگان دولت یمن که از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شوند روز چهارشنبه برای شرکت در مذاکرات صلح وارد استکهلم پایتخت سوئد شدند.

نمایندگان دولت منصور هادی عبد ربه، رئیس جمهوری یمن که از سال ۲۰۱۴ به عربستان سعودی گریخته است، از ریاض به سمت استکهلم پرواز کردند.

نمایندگان حوثی‌های یمن که از سوی ایران حمایت می شوند نیز روز گذشته به سوئد رسیده‌اند و انتظار می‌رود که مذاکرات صلح در هفته جاری میان دو طرف با میانجیگری سازمان ملل متحد آغاز شود.

سازمان ملل هنوز تاریخ دقیق آغاز مذاکرات صلح یمن را اعلام نکرده است.

گروه نمایندگان دولت منصور هادی از ۱۲ عضو تشکیل شده و ریاست آن برعهده خالد الیمنی وزیر خارجه است. عبدالله عالیمی رئیس کابینه منصور هادی گفته است که نمایندگان دولت تمام تلاششان را خواهند کرد تا این مذاکرات با موفقیت همراه شود و دولت منصور هادی مذاکرات سوئد را فرصتی واقعی برای استقرار صلح در یمن می‌دانند.

گروه نمایندگان حوثی‌ها سه‌شنبه شب با یک هواپیمای اختصاصی کویتی و با همراهی مارتین گریفیتس بریتانیایی فرستاده سازمان ملل و میانجی مذاکرات صلح به مقصد استکهلم پرواز کردند.

این نخستین تلاش از سال ۲۰۱۶ برای گردهم آوردن دو طرف متخاصم در یمن برای پایان دادن به جنگی است که از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است. در سپتامبر گذشته نمایندگان حوثی‌ها حاضر نشدند برای شرکت در نشستی که قرار بود در ژنو برگزار شود، به این شهر بروند.

جنگ چهارساله یمن بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است که اکثریت آنها غیرنظامیان هستند. همچنین میلیون ها نفر در این کشور با قحطی و گرسنگی شدید مواجه است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات صلح یمن؛ دبیرکل سازمان به سوئد می‌رود

رهبر حوثی‌های یمن: درباره ادعای شکنجه در زندان‌ها تحقیق می‌کنیم

امارات هم از مذاکرات صلح یمن در سوئد حمایت کرد