رهبر حوثی‌های یمن: درباره ادعای شکنجه در زندان‌ها تحقیق می‌کنیم

رهبر حوثی‌های یمن: درباره ادعای شکنجه در زندان‌ها تحقیق می‌کنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آسوشیتدپرس در جریان تحقیقات خود به شواهدی دست یافته است که برخی زندانیان در بازداشتگاه‌های تحت فرمان حوثی‌ها با اسید سوزانده شده یا برای هفته‌ها از مچ دست آویزان شده‌اند. برخی نیز صورتشان با باطوم له شده است.

آگهی

در پی شواهدی از وقوع شکنجه در زندان‌های تحت فرمان حوثی‌های یمن، رهبر این گروه دستور آغاز تحقیقات درباره این موضوع را صادر کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در جریان تحقیقات خود به شواهدی دست یافته است که برخی زندانیان در بازداشتگاه‌های تحت فرمان حوثی‌ها با اسید سوزانده شده یا برای هفته‌ها از مچ دست آویزان شده‌اند. برخی نیز به گفته این رسانه صورتشان با باطوم له شده است.

محمد علی الحوثی رئیس شورای عالی انقلاب یمن روز یکشنبه با اشاره به این که مقامات باید گزارش آسوشیتدپرس را بررسی کنند، گفت: «اگر شواهد ارائه شده صحیح باشند باید علیه هر کسی که مرتکب شکنجه شده است بر اساس قانون یمن برخورد شود.» وی همچنین افزود که شکنجه بر اساس قوانین یمن و قوانین اسلامی «غیرقابل توجیه» است.

آسوشیتدپرس در گزارشی شواهد شکنجه در زندان‌های حوثی ها را از زبان یک پزشک به نام فرخ بکر ذکر کرده است. او از پرسنل بیمارستانی در بیمارستان الرشید بود که یک روز مردی را که شواهد شکنجه از جمله شلاق در پشتش آشکار بود و برای چند روز از مچ دستش آویزان شده بود، در بیمارستان مورد مداوا قرار داد. بعد از ۸۰ روز این مرد بهبود یافت.

چند هفته بعد مقامات امنیتی حوثی این مرد را دوباره دستگیر کردند و در تلفن او عکس‌هایی پیدا کردند که باعث شد نیروهای امنیتی حوثی سر وقت فرخ بکر بروند.

شبه نظامیان به بیمارستان هجوم آوردند، چشم‌های فرخ بکر را بستند و او را با خود بردند. حوثی‌ها به او گفته بودند که چون تو به دشمن ما کمک کردی پس تو هم دشمن ما هستی. او به مدت ۱۸ ماه زندانی حوثی‌ها بود. وی بعد از آزادی گفته است که حوثی‌ها بدن او را سوزانده‌، کتک زده و با زنجیر به مدت ۵۰ روز از مچ دست آویزان کرده‌اند، تا جایی که فکر می‌کردند وی دیگر مرده است.

آسوشیتدپرس در این زمینه با ۳۲ نفر صحبت کرده که همگی گفته‌اند قربانی شکنجه یا شاهد شکنجه در زندان‌های حوثی‌ها بوده‌اند. همچنین این خبرگزاری با ۸ نفر از نزدیکان کسانی که شکنجه شده‌اند، ۵ وکیل و فعالان حقوق بشر و ۳ افسر امنیتی صحبت کرده است و شواهد متفاوتی از شنجه در بازداشتگاه‌های حوثی‌ها ارائه کرده است.

۴ سال از جنگ یمن می‌گذرد و در حال حاضر دو طرف این جنگ در استکهلم سوئد در مذاکرات صلح شرکت کرده‌اند که به ابتکار سازمان ملل متحد برگزار شده است.

جنگ یمن تاکنون بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است و هم اکنون میلیون‌ها نفر در این کشور با قحطی و گرسنگی شدید مواجه‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات صلح یمن در سوئد؛ نمایندگان دولت یمن وارد استکهلم شدند

ایران از گفتگوهای صلح یمن در سوئد حمایت می‌کند