Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سخنگوی نیروهای مسلح ایران: آزمایش های موشکی ادامه خواهد یافت

سخنگوی نیروهای مسلح ایران: آزمایش های موشکی ادامه خواهد یافت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاکید این مقام نظامی بر ادامه توسعه برنامه موشکی توسط تهران در حالی صورت می گیرد که مقامات آمریکایی روز شنبه از آزمایش یک موشک بالیستیک با قابلیت حمل سلاح هسته ای توسط ایران خبر داده بودند.

آگهی

ایران برای تقویت ظرفیت های دفاعی و توان بازدارندگی به توسعه برنامه موشکی و انجام آزمایش ها در این زمینه ادامه می دهد.

یک سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران روز یکشنبه با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: «تست موشک‌ها و توان دفاعی جمهوری اسلامی برای دفاع و در راستای بازدارندگی کشور ما است. این کار ادامه خواهد پیدا کرد. ما هم تست و هم توسعه موشکی را ادامه خواهیم داد.»

سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیرو‌های مسلح در ادامه ضمن تاکید بر اینکه توسعه برنامه موشکی ایران «خارج از چارچوب مذاکرات و مرتبط با امنیت ملی ما است» و اینکه «در این رابطه از هیچ کشوری اجازه نخواهیم گرفت» به کشورهای منطقه اطمینان داد که این اقدام «تنها در راستای بازدارندگی و افزایش توان دفاعی است و ایران هیچ چشم داشتی به منافع سایر کشورها ندارد.»

تاکید این مقام نظامی بر ادامه توسعه برنامه موشکی توسط تهران در حالی صورت می گیرد که مقامات آمریکایی روز شنبه از آزمایش یک موشک بالیستیک با قابلیت حمل سلاح هسته ای توسط ایران خبر داده بودند.

در بیانیه ای که توسط وزارت خارجه آمریکا منتشر شد آمده است: استفاده از این موشک که توانایی هدف قرار دادن بخش هایی از خاک اروپا و منطقه خاورمیانه را دارد مغایر با مفاد قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این بیانیه تصریح کرده است : «این آزمایش در نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت است که ایران را از انجام هرگونه فعالیت مرتبط با موشک های بالستیک که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای باشند، منع می‌کند، از جمله پرتاب‌هایی با استفاده از فن‌اوری موشک بالستیک.»

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا دیگر مقام دولتی یک کشور غربی بود که با صراحت به انجام این آزمایش واکنش نشان داد. آقای هانت با انتشار توییتی اعلام کرد حمایت از برجام نبایست به عنوان مانعی برای ابراز نگرانی از توسعه برنامه موشکی ایران تلقی شود.

در پی ابراز این نگرانی ها، ایران بدون منکر شدن اصل آزمایش تاکید کرد که اقدامی مغایر با قطعنامه های سازمان ملل متحد انجام نداده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه با تاکید بر ماهیت دفاعی برنامه موشکی کشورش گفت: «هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.»

بیشتر بخوانید:

گفتنی است که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران خواسته شده است «هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد».

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران «گروه ۷» از تلاش جمعی برای تثبیت اوضاع همچنین احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند

پیام ایران به واشنگتن: پاسخ به اسرائیل حتمی است اما نه عجولانه و تنش‌زا

آمریکا تسلیحات و مهمات توقیف شده ایران «برای حوثی‌ها» را در اختیار اوکراین گذاشت