Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تظاهرات جلیقه‌زردها در شانزه‌لیزه: بیش از یکصد تن بازداشت شدند

تظاهرات جلیقه زردها در پاریس
تظاهرات جلیقه زردها در پاریس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از تظاهرات در اعتراض به افزایش قیمت سوخت موسوم در هفته گذشته، معترضان موسوم به «جلیقه‌زردها» روز شنبه ۱ دسامبر بار دیگر در پاریس به خیابان آمده‌اند.

آگهی

پس از تظاهرات در اعتراض به افزایش قیمت سوخت موسوم در هفته گذشته، معترضان موسوم به «جلیقه‌زردها» روز شنبه ۱ دسامبر بار دیگر در پاریس به خیابان آمده‌اند.

مطابق اعلام قبلی وزارت کشور فرانسه، خیابان شانزه‌لیزه بسته شده و از رهگذران برای عبور کارت شناسایی خواسته می‌شود. به همین سبب معترضان در خیابان‌های مجاور و در میدان شارل‌دو‌گل تجمع کرده‌اند.

تصاویر منتشره از این مکان، درگیری‌های پراکنده، خودروهای در حال سوختن و شلیک گازهای اشک‌آور از سوی نیروهای انتظامی را نشان می‌دهد.

معترضان تلاش می‌کنند با نرده‌های حفاظ خیابان و تنه درختان اقدام به ایجاد سنگر کنند. در مقابل پلیس سعی دارد سد معبرهای ایجاد شده توسط جلیقه‌زرد‌ها را با تراکتورهای کوچک شهری کنار بزند.

یک شعبه بانک آتش زده شده و به یک بنگاه معاملات املاک آسیب وارد شده است.

ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر، که گفته است از دیدن صحنه‌های خشونت‌بار «شوکه» شده است، گزارش داد که شمار تظاهرکنندگان در کشور ۳۶ هزار و در پاریس ۵۵۰۰ نفر برآورد می‌شود و تا هنگام ظهر ۱۲۹ تن بازداشت شده‌اند.

رویترز

۶۵ تن (شامل ۱۱ مامور پلیس) نیز در جریان تظاهرات زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر بنجامین گریو، سخنگوی دولت، با اعلام آمادگی برای ادامه مذاکرات با معترضان گفت که او «خشونت‌طلبانی که اقلیت هستند را با جلیقه‌زرد‌هایی که در حرکت خود متین هستند مخلوط نمی‌کند».

نمایندگان جلیقه زردها هفته گذشته با فرانسوا دوروگی، وزیر اکولوژی، دیدار کرده بودند.

هفته گذشته معترضان در خیابان شانزه‌لیزه با آتش‌زدن صندلی کافه‌ها، شکستن شیشه مغازه‌ها و پرتاب کپسول‌های گاز آتش‌زا با نیروهای انتظامی درگیر شده بودند.

دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای برقی-بنزینی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل را ۶.۵ و هر لیتر بنزین ۲.۹ سنت افزایش دهد. امری که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وعده‌های ماکرون هم جلیقه زردها را قانع نکرد

«تجاوز گروهی» در پاریس؛ زن استرالیایی با لباس نیمه‌پاره به اغذیه‌فروشی پناه برد

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند