اعتراض دانشجویان غیراروپایی در پاریس به طرح پولی کردن دانشگاه

اعتراض دانشجویان غیراروپایی در پاریس به طرح پولی کردن دانشگاه
اعتراض دانشجویان غیراروپایی در پاریس به طرح پولی کردن دانشگاه
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراض دانشجویان غیراروپایی در پاریس به طرح پولی کردن دانشگاه

آگهی

پاریس، پایتخت فرانسه بار دیگر، آخر هفته پر آشوبی را آغاز کرد.

روز شنبه ۱۰ آذر در حالی که صدها نفر از معترضان موسوم به «جلیقه‌زردها» در میدان شارل دوگل در ابتدای خیابان شانزه‌لیزه و گروهی دیگر به دعوت انجمن صنفی «س ژ ت» در میدان رپوبلیک تجمع کرده بودند، ده‌ها تن از دانشجویان نیز در اعتراضی دیگر در برابر بنای پانتئون گرد هم آمدند. اعتراض دانشجویان در نزدیکی دانشگاه سوربن واقع در «محله لاتین»، قطب دانشگاهی پاریس برگزار شد.

راهپیمایان با حمل پلاکاردهایی به تصمیم جدید دولت فرانسه مبنی بر افزایش شدید شهریه‌ها برای دانشحویان غیر اروپایی اعتراض کردند و خواستار رعایت حقوق برابر با دانشجویان اروپایی شدند.

عبدو، دانشجوی سنگالی که در دانشگاه پاریس ۶ تحصیل می‌کند، به خبرنگار یورونیوز گفت: «وقتی شرایط و امکانات تحصیل و استادان دانشگاه برای همه دانشجویان یکسان است، درخواست پول از دانشجویان غیر اروپایی تبعیض محسوب می‌شود.»

تاکنون تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه برای همگان تقریبا رایگان بوده است. تا پیش از این دانشجویان خارجی مانند دانشجویان فرانسوی دوره کارشناسی تنها مبلغی حدود ۱۷۰ یورو برای ورود سالانه به دانشگاه می‌پرداختند. اما دولت فرانسه تصمیم گرفته است که از سال تحصیلی آینده هزینه ثبت نام سالانه در مقطع لیسانس را برای آنها از ۱۷۰ یورو به ۲۷۷۰ یورو افزایش دهد.

هزینه ثبت نام سالانه برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که پیشتر بین ۲۴۳ یورو تا ۳۸۰ یورو در سال بود به ۳۷۷۰ یورو در سال افزایش خواهد یافت.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه حتی با این افزایش باز هم کمتر از شهریه دانشگاه‌های بریتانیا و آمریکاست.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آرمان، دانشجوی ایرانی که مشغول تحصیل در رشته فلسفه در دانشگاه سوربن پاریس است، با تأیید این موضوع می‌گوید: «شهریه دانشگاه در بریتانیا و آمریکا بیشتر از فرانسه است، اما آنها در عوض خدماتی از جمله مشاغل آکادمیک موقت به دانشجو می‌دهند، چیزی که در فرانسه وجود ندارد.»

پیشینه

سال گذشته امانوئل ماکرون پروژه پولی کردن دانشگاه‌های فرانسه را در اولویت برنامه‌های دولت قرار داد که البته با اعتراض و اعتصاب‌های طولانی مدت دانشجویان و استادان این پروژه به حالت تعلیق درآمد. اما چون دولت بر این باور است که تعداد دانشجویان خارجی و همبستگی آنها در اعتراض به پروژه جدید کمتر از دانشجویان فرانسوی است، در نهایت تصمیم گرفت تصمیم خود را عملی کند.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه روز دوشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که دانشجویان زیادی خارج از قاره اروپا برای تحصیل به فرانسه می‌آیند و دولت این کشور برای «بهبود وضعیت دانشگاه‌های دولتی» باید به نوعی بودجه دانشگاه‌ها را تامین کند.

نخست وزیر فرانسه پیش‌تر هم گفته بود همانگونه که والدین دانشجویان فرانسوی با پرداخت مالیات در زندگی خود به نوعی هزینه دانشگاه فرزندانشان را تامین کرده‌اند، دانشجویان خارجی نیز باید برای دانشگاه‌های فرانسه به نوعی هزینه‌ای پرداخت کنند.

تغییر هزینه‌های ثبت‌نام برای دانشجویان خارجی در فرانسه در چهارچوب یک طرح دولتی به نام «فرانسه را انتخاب کنید» (Choose France) انجام می‌شود. دولت می‌گوید هدف کلی این طرح افزایش شمار دانشجویان خارجی در فرانسه از حدود ۲۵۰ هزار نفر فعلی به ۵۰۰ هزار نفر است.

دسترسی آسان به اخبار روز جهان با اپلیکیشن یورونیوز

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری روز دانشجو با وجود جو امنیتی در برخی دانشگاه‌های ایران

واکنش‌ها به خودسوزی یک دانشجو در فرانسه؛ پردیس دانشگاه لیون۲ به اشغال معترضان درآمد

برج ایفل پس از ۶ روز تعطیلی به دلیل اعتصاب کارگران بار دیگر میزبان گردشگران شد