اعتراض ساکنان تیخوانا در مرز مکزیک و آمریکا به کاروان پناهجویان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض ساکنان تیخوانا در مرز مکزیک و آمریکا به کاروان پناهجویان

صدها تن از ساکنان شهر مرزی تیخوانا در مکزیک به تجمع پناهجویان در این شهر اعتراض کردند.

حدود سه هزار نفر از آمریکای مرکزی به سمت شمال این قاره و کشور ایالات متحده حرکت کرده و در چند روز گذشته به شهر مرزی تیخوانا در مکزیک رسیده‌اند.

مقامات فدرال آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند که تعداد این پناهجویان به زودی به ۱۰ هزار نفر خواهد رسید.

کارکنان مرزی ایالات متحده آمریکا روزانه ۱۰۰ پرونده تقاضای پناهندگی را بررسی می‌کنند.

پناهجویان دفترچه‌ای را برای ثبت نام متقاضیان پناهندگی در نظر گرفته‌اند. دفترچه‌ای که قبل از رسیدن کاروان حاوی ۳۰۰۰ اسم بود.

روز یکشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان)، صدها شهروند ناراضی تیخوانا که در یک و نیم کیلومتری مرز ایالات متحده آمریکا قرار دارد با تکان دادن پرچم‌ مکزیک و همسرایی سرود ملی کشورشان به حضور پناهجویان اعتراض و اعلام کردند که نمی‌خواهند مالیات‌هایی که به دولت پرداخت کرده‌اند، صرف هزینه نگهداری از پناهجویان شود.

بیشتر بخوانید:

چند خیابان دورتر از محل اعتراض، ده‌ها تن از ساکنان تیخوانا با در دست داشتن نوشته‌هایی چون «کودکی مرز ندارد» حمایت خود را از کاروان پناهجویان اعلام کردند.

بیشتر پناهجویان این کاروان سه هزار نفره، در حدود یک ماه پیش از هندوراس، کشوری با جمعیت ۹ میلیون نفر به سمت ایالات متحده آمریکا به راه افتادند اما بسیاری به خاطر جانکاه بودن سفر، کاروان را ترک کرده و به کشور خود بازگشتند.

بر اساس داده‌های بانک جهانی از هر سه نفر شهروند هندوراسی، دو نفر در فقر زندگی می‌کنند و از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۴۳ نفر در خشونت‌های خیابانی به قتل می‌رسند. درآمد متوسط شهروندان هندوراس، ۱۲۰ دلار در ماه است.

برخی از مقامات نگران آمادگی شهر تیخوانا با جمعیت ۱.۶ میلیون نفر برای پذیرش کاروان پناهجویان به مدت طولانی هستند.

شهردار شهر که معتقد است این پناهجویان حداقل شش ماه در تیخوانا خواهند ماند، از دولت فدرال تقاضای کمک کرده‌ است. در حال حاضر، پناهجویان در یک مرکز تفریحی و ورزشی شهر، اسکان داده شده اند.

وزیر کشور مکزیک روز شنبه گفته بود دولت فدرال در حال فرستادن مواد غذایی و پتو برای پناهجویان شهر تیخوانا است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید