نیروهای آمریکایی در مرز مکزیک به سوی پناهجویان گاز اشک‌آور شلیک کردند

نیروهای آمریکایی در مرز مکزیک به سوی پناهجویان گاز اشک‌آور شلیک کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراض پناهجویان که شامل زنان و کودکان نیز می‌شد در روز یکشنبه مسالمت آمیز بود. معترضان شعار می دادند «ما جنایتکار نیستیم، ما کارگرانی هستیم که سخت کار می کنند».

آگهی

نیروهای آمریکایی مستقر در مرز مکزیک با ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه برای ایجاد مانع در برابر ورود پناهجویان به خاک آمریکا به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند.

پناهجویان آمریکای مرکزی که خود را به شهر مرزی تیخوانا مکزیک رسانده‌اند هر روز در شهر دست به اعتراض می زنند و روز یکشنبه ‍پس از آنکه پلیس مکزیک تلاش کرد راه‍پیمایی آنها را متوقف کند، پناهجویان به سوی مرز آمریکا هجوم بردند.

به دنبال این هجوم بود که نیروهای آمریکایی مستقر در مرز به سوی پناهجویان گاز اشک آور شلیک کردند.

دولت مکزیک چند ساعت بعد از این اتفاق اعلام کرد، پس از آنکه ۵۰۰ پناهجو سعی کردند «به شیوه خشن» وارد خاک آمریکا شوند، موفق شده‌اند کنترل این منطقه مرزی را بار دیگر به دست بگیرد.

اعتراض پناهجویان که شامل زنان و کودکان نیز می‌شد در روز یکشنبه مسالمت آمیز گزارش شده است. معترضان شعار می دادند «ما جنایتکار نیستیم، ما کارگرانی هستیم که سخت کار می کنند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با ارسال نیروهای نظامی به مرز با مکزیک دستور داده است که این پناهجویان نباید وارد خاک آمریکا شوند. او پیشتر درباره ورود این پناهجویان به خاک آمریکا هشدار داده بود.

بدنبال این تنش‌ها مقامات آمریکایی برای چند ساعت گذرگاه مرزی میان دو کشور را بستند، رویدادی که باعث ترافیک شدید در دو سوی مرز شد.

تنش‌ها در نقطه مرزی میان آمریکا و مکزیک در روزهای گذشته پس از آن افزایش یافت که هزاران پناهجویی که هفته‌ها پیش از آمریکای مرکزی به سوی ایالات متحده آمریکا به راه افتاده بودند در روزهای گذشته خود را به شهر تیخوانا مکزیک در مرز با آمریکا رساندند.

ارتش ایالات متحده در هفته‌های گذشته بر شدت تدابیر امنیتی در مرز تیخوانا افزوده و علاوه بر نصب سیم خاردار موانعی نیز در مرز با مکزیک ایجاد کرده است.

کاروان پناهجویان آمریکای مرکزی که بیشتر هندوراسی هستند از فقر و خشونت در کشورهایشان گریخته‌اند. این پناهجویان می گویند که در شهر تیخوانا در مرز با ایالات متحده آمریکا خواهند ماند تا تقاضای پناهجویی‌شان از سوی مقامات ایالات متحده آمریکا پذیرفته شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گاز آشک‌آور در مرز آمریکا و مکزیک؛ «احساس می‌کردم که با فرزندانم میمیرم»

اعتراض ساکنان تیخوانا در مرز مکزیک و آمریکا به کاروان پناهجویان