«رمبو»ی آفریقای مرکزی به دادگاه کیفری بین‌المللی مسترد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه
دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه   -  کپی رایت  رویترز

یک متهم به ارتکاب جنایات جنگی، قتل، آدم‌ربایی و شکنجه مسلمانان در آفریقای مرکزی به دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه هلند تحویل داده شد.

آلفرد یکاتوم، ملقب به «رمبو»، پس از آن‌که در جلسه پارلمان آفریقای مرکزی اسلحه را به سمت یک نماینده دیگر نشانه رفت و دو بار اقدام به شلیک تیرهوایی کرد، در این کشور تحت بازداشت قرار گرفت.

یک کمیسیون تحقیق وابسته به سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که شبه‌نظامیان تحت هدایت یکاتوم با هدف قرار دادن مسلمانان در بازه زمانی دسامبر ۲۰۱۳ و آگوست ۲۰۱۴ مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت شده‌اند.

علی‌رغم این‌که آقای یکاتوم تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار داشت، وی در سال ۲۰۱۴ به نمایندگی مجلس این کشور رسیده بود.

دادگاه کیفری بین‌المللی مشغول تحقیق بر ۶ سال خشونت در آفریقای مرکزی است. دیوان کیفری بین‌المللی در زمانی وارد عمل می‌شود که کشورهای عضو نتوانند یا نخواهند جرائم سنگین را تحت تعقیب قرار دهند.

یک گزارش مقدماتی این دیوان پیشتر آقای یکاتوم و سه هزار شبه‌نظامی مسلح آنتی‌بالاکا را که تحت نظر او عمل می‌کردند به رفتارهایی نظیر شکنجه، قتل، ناپدیدسازی اجباری و جذب سرباز زیر ۱۵ سال علیه جمعیت مسلمان آفریقای مرکزی متهم کرده بود.

هنوز تاریخ دقیق محاکمه یکاتوم اعلام نشده است و انتظار می‌رود وی طبق مقررات دادگاه تا چند روز آینده در برابر قاضی حاضر شود.

بیشتر بخوانید: