Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افغان‌ها مسئولیت ادامه جنگ را پس از ۱۷ سال بر عهده چه کسی می‌دانند؟

افغان‌ها مسئولیت ادامه جنگ را پس از ۱۷ سال بر عهده چه کسی می‌دانند؟
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آنها یا نمی خواستند [بر طالبان غلبه کنند] یا نمی توانستند. آمریکا و پاکستان اکنون با دنبال کردن اغتشاش در افغانستان سعی می کنند حضور نیروهای خارجی در این کشور را موجه جلوه دهند.»

آگهی

نیروهای آمریکایی ۱۷ سال پیش با شکست طالبان وارد کابل، پایتخت افغانستان شدند. طالبان اکنون پس از گذشت نزدیک به دو دهه کنترل نیمی از مناطق کشور را به دست گرفته است. بسیاری از ساکنان افغانستان نیروهای آمریکایی را مسئول وضعیت کنونی و افزایش ناامنی در کشورشان می دانند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی نظر شخصیت های سیاسی و ساکنان افغانستان در مورد وضعیت این کشور پرداخته است.

محمد اسماعیل قاسمیار، عضو شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه با این خبرگزاری در مورد عدم توفیق نیروهای ناتو در برابر جنگجویان طالبان می گوید: «آنها یا نمی خواستند [بر طالبان غلبه کنند] یا نمی توانستند.» او بر این باور است که آمریکا و پاکستان اکنون با دنبال کردن اغتشاش در افغانستان سعی می کنند حضور نیروهای خارجی در این کشور را موجه جلوه دهند. وی معتقد است که نیروهای خارجی قصد دارند از افغانستان به عنوان پایگاهی برای مقابله با ایران، روسیه و چین استفاده کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

عکس از رویترز

این عضو شورای عالی صلح افغانستان می گوید: «آنها برای ما بهشت نساختند، جهنم ساختند.»

بدبینی به نیت و اهداف نیروهای خارجی در افغانستان تنها محدود به نظرات محمد اسماعیل قاسمیار نمی شود. بسیاری از افغان ها پس از ترور ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار حذف او را در شبکه های اجتماعی یک «توطئه آمریکایی» دانستند.

حامد کرزی، اولین رئیس جمهوری افغانستان پس از سقوط حکومت طالبان ضمن اشاره به استقبال مردم کشورش از نیروهای خارجی در سال ۲۰۰۱ میلادی می گوید: «چند سال امور خوب پیش رفت اما بعد شاهد بودیم که آمریکا یا تغییر مسیر داد و یا صرفا نظرات مردم افغانستان و شرایط آنها را نادیده گرفت.»

عکس از رویترز

در حالی که برخی مانند حامد کرزی از عدم توفیق آمریکا در سرکوب جنگجویان در مرز پاکستان و بمباران روستاهای افغانستان به عنوان عوامل ادامه جنگ یاد می کنند، در مقابل گروهی دیگر به نقش فساد دولت افغانستان در وضعیت کنونی اشاره می کنند.

حاجی اکرم، کارگر روزمزد در کابل معتقد است: «تمام پولهایی که به این کشور سرازیر شد به قدرتمندان تعلق گرفت. مردم فقیر چیزی به دست نیاوردند.»

حمیدالله نصرت، فروشنده بازار کابل می گوید: «چگونه ممکن است ابرقدرتی مثل آمریکا نتواند جلوی طالبان را بگیرد؟ این سوالی است که هر شهروند افغانستان از خود می پرسد.»

آمریکا تاکنون بیش از ۲۴۰۰ سرباز را در جنگ افغانستان از دست داده است. این کشور همچنین بیش از ۹۰۰ میلیارد دلار خرج عملیات نظامی و بازسازی افغانستان کرده است. ایالات متحده و ناتو در سال ۲۰۱۴ به طور رسمی به ماموریت رزمی خود در افغانستان پایان دادند. از آن زمان تاکنون گروه طالبان تقریبا به طور روزانه به ایست های بازرسی نیروهای امنیتی افغانستان حمله کرده است. این گروه همچنین حملاتی را نیز در شهرهای بزرگ انجام داده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار قربانیان انتخابات پارلمانی افغانستان؛ ۵۶ کشته و ۳۷۹ زخمی

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند