Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کهکشان راه شیری چگونه ایجاد شده است؟

کهکشان راه شیری چگونه ایجاد شده است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ده میلیارد سال پیش، کهکشان راه شیری با یک کهکشان بزرگ دیگر به نام گایا انسلادوس ترکیب شده و به شکل کنونی درآمده است.

آگهی

حدود ده میلیارد سال پیش، کهکشان راه شیری با یک کهکشان بزرگ دیگر به نام گایا انسلادوس ترکیب شده و به شکل کنونی درآمده است. ستاره‌‌های موجود در این کهکشان بیشتر قسمت هاله کهکشان راه شیری و همچنین یک دیسک ضخیم را شکل می‌دهند.

یک تیم بین‎المللی از محققان تحت سرپرستی امینه حلمی استاد نجوم دانشگاه خرونینگن هلند به بررسی این ادغام میان دو کهکشان پرداخته و نتایج حاصل از این مطالعه در نشریه علمی نیچر منتشر شده است.

کهکشان گایا انسلادوس به افتخار انسلادوس، اسطوره یونان باستان که از گایا (الهه زمین) و اورانوس (الهه آسمان) متولد شده است، نامگذاری شده است.

محققان بر این باورند که کهکشان‌های بزرگ مانند کهکشان راه شیری در نتیجه ادغام کهکشان‌های کوچک‌ترایجاد شده‌اند. یک سوال اساسی این است که آیا کهکشان‌های بزرگ مانند کهکشان راه شیری محصول ادغام چند کهکشان دیگر است. خانم هلمی و همکارانش برای یافتن پاسخ این سوال بر روی «فسیل‌» های بجا مانده از کهکشان راه شیری تحقیق می‌کنند تا با استفاده از ترکیب شیمیایی، موقعیت و مسیر ستاره‌ها در هاله به چگونگی ایجاد و ادغام کهکشان‌ها پی ببرند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

Credit: H.H. Koppelman, A. Villalobos, A. Helmi (University of Groningen)
تصویر شبیه‌سازی شده از چگونگی ادغام دو کهکشانCredit: H.H. Koppelman, A. Villalobos, A. Helmi (University of Groningen)

این تیم تحقیقاتی در آخرین مطالعات خود دریافته است که ترکیبات شیمیایی موجود در ستاره‌های هاله کهکشان از ترکیبات ستارگان اولیه متفاوت است. آنها یک گروه نسبتا همگن هستند و یک منبع مشترک دارند. جوانترین ستاره گایا انسلادوس از ستارگان اصلی کهکشان راه شیری جوان‌تر است و این مساله بدان معناست که دیسک ضخیم موجود پیش از ادغام با دیگر کهکشان‌ها وجود داشته است.

امینه حلمی در مطالعات پیشین خود نشان داده بود یک گروه عظیم از ستاره‌ها منشاء مشترکی دارند. اکنون وی نشان داده که ستاره‌های موجود در هاله کشهکشان راه شیری از ستاره‌های موجود در ابر ماژلانی کوچک سنگین‌تر هستند. ابر ماژلانی کوچک یک کهکشان کوتوله در نزدیکی کهکشان راه شیری است. کهکشان کوتوله به کهکشان‌هایی اطلاق می‌شود که بین صد میلیون تا چند میلیارد ستاره دارند که در مقابل کهکشان‌های بزرگ‌تر مانند کهکشان راه شیری که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره دارند، یک عضو کوچک فضایی محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف فلوراید در یک کهکشان‌ دور؛ عنصر موجود در دندان‌ و خمیردندان

رونمائی از طرح ناسا برای مبارزه رباتیک با تهدیدهای فضایی

کشف کهکشانی که ماده تاریک ندارد