Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اخراج یا استعفای بیش از ۵۰ نفر در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ

اخراج یا استعفای بیش از ۵۰ نفر در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احتمالا دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به دلیل رویدادهای کم سابقه‌ای که در این مدت روی داده، برای همیشه در خاطر آمریکایی‌ها باقی خواهد ماند. یکی از این رویدادها، موج گستردۀ استعفاها و برکناری‌ها است.

آگهی

احتمالا دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به دلیل رویدادهای کم سابقه‌ای که در این مدت روی داده، برای همیشه در خاطر آمریکایی‌ها باقی خواهد ماند. یکی از این رویدادها، موج گستردۀ استعفاها و برکناری‌ها است.

آقای ترامپ سرعت کم سابقه‌ای در استخدام نیرو و سپس اخراج افراد دارد و گاه دورۀ فعالیت برخی از کارکنان او در کاخ سفید، تنها به چند روز خلاصه می‌شود. بر این آمد و رفت‌های اجباری، شمار قابل توجه استعفاها را نیز باید افزود که یکی از آخرینِ آنها، استعفای نیکی هیلی سفیر این کشور در سازمان ملل متحد است.

با اضافه کردن نام خانم هیلی، شمار افرادی که از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا استعفا داده یا برکنار شده‌اند، به بیش از ۵۰ نفر رسید که در ادامه اشاره‌ای به برخی از آنها می‌شود.

 • ۳۰ ژانویه ۲۰۱۷: برکناری سالی یاتیس، دادستان کل آمریکا. خانم یاتیس طی سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی به عنوان معاون دادستان کل و سپس از تاریخ ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ به عنوان دادستان کل آمریکا فعالیت کرد. دوران فعایت او در مقام دادستان کل، همزمان بود با دوران انتقال قدرت از باراک اوباما به دونالد ترامپ. او درنهایت در ۳۰ ژانویه به علت مخالفت با اجرای سیاستهای ضدمهاجرتی دونالد ترامپ و بطور ویژه خودداری از اجرای فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا، از کار خود برکنار شد.

 • ۱۳ فوریه ۲۰۱۷: استعفای مایکل فلین، مشاور امینت ملی آمریکا. او در زمانی کمتر از یکماه پس از آغاز به کارش در دولت دونالد ترامپ، به علت انتشار گزارش‌هایی که نشان می داد آقای فلین به سفیر روسیه در آمریکا وعده‌هایی برای کاستن از تحریم‌های روسیه و بهبود روابط با مسکو داده، مجبور به استعفا شد.

 • فوریه ۲۰۱۷: استعفا یا برکناری چند تن از کارکنان کاخ سفید پس از آنکه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اقدام به تحقیق دربارۀ پیشینه آنها کرد. برخی از این افراد عبارتند از کارولین ویلز مدیر برنامه‌ریزی، رابین تانلی از معاونان ارشد مایکل فلین و مدیر بخش آفریقای شورای امنیت ملی آمریکا (NSC)، گرت لانسینگ مدیر دفتر دیجیتال کاخ سفید.

 • ۹ می ۲۰۱۷: برکناری جیمز کومی، مدیر اف‌بی‌آی. او در میانۀ تحقیق در موضوع احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از مقام خود به عنوان رئیس ادارۀ تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) برکنار شد.

 • ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷: استعفای تام پرایس، وزیر بهداشت آمریکا به دلیل هزینه سازی‌های سنگین از بودجه دولتی.

 • ۲۸ فوریه ۲۰۱۸: استعفای هوپ هیکس، مدیر ارتباطات کاخ سفید. خبر استعفای او پس از حضور او در یک جلسۀ ۹ ساعته با کمیتۀ اطلاعات مجلس نمایندگان کنگرۀ آمریکا اعلام شد.

 • ۷ ژوئیه ۲۰۱۷: استعفای شان اسپایسر، معاون مطبوعاتی دونالد ترامپ. او با دونالد ترامپ بر سر فعالیت آنتونی اسکاراموچی، به عنوان ارتباطات کاخ سفید اختلاف داشت. آقای اسکاراموچی نیز تنها ده روز پس از انتصاب، از سمت خود کنار رفت.

 • ۱۸ اوت ۲۰۱۷: استعفای استیو بنون، مشاور و استراتژیست کاخ سفید. او در زمانی کمتر از ۷ ماه پس از آغاز فعالیتش در کاخ سفید مجبور به استعفا شد.

 • ۶ مارس ۲۰۱۷: استعفای گری کوهن، مشاور اقتصادی دونالد ترامپ. یکی از دلایل استعفای او، تصمیم دونالد ترامپ به وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم بود.

 • ۱۲ مارس ۲۰۱۸: برکناری جان مک انتی، دستیار شخصی دونالد ترامپ. او که در کارزار انتخابی دونالد ترامپ، مشاور سفرهای او بود بطور ناگهانی اخراج و به بیرون از کاخ سفید فرستاده شد.

 • ۱۳ مارس ۲۰۱۸ میلادی: برکناری رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا. اختلاف مواضع او و رئیس جمهوری آمریکا در سیاست خارجی مهمترین دلیل برکنار او بود. گفته می‌شود که او حتی دونالد ترامپ را «احمق» توصیف کرده بود.

 • ۱۳ مارس: برکناری استیو گلدشتین، معاون رکس تیلرسون.

 • ۱۶ مارس ۲۰۱۸: برکناری اندرو مک کیب، قائم مقام پلیس فدرال آمریکا. او پس از برکناری جیمز کومی، اداره اف‌بی‌ای را برعهده داشت اما بشدت از سوی دونالد ترامپ تحت فشار و پیوسته مورد انتقاد بود و درنهایت ۲۸ ساعت قبل از آنکه بتواند رسما بازنشسته شود و از مزایای بازنشستگی استفاده کند، از مقام خود برکنار شد.

 • ۲۲ مارس ۲۰۱۸: استعفای جان داود، یکی از اصلی‌ترین وکلای تیم حقوقی دونالد ترامپ در موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور. گفته می‌شود علت استعفا آن بوده که دونالد ترامپ به توصیه‌های حقوقی او توجهی نمی‌کرده است.

 • ۲۲ مارس ۲۰۱۸: استعفای آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا. او از موافقان باقی ماندن آمریکا در برجام بود.

 • ۲۵ مارس ۲۰۱۷: استعفای بوریس اپشتین، مشاور تبلیغاتی دونالد ترامپ. او نیز پس از انجام تحقیقات دربارۀ ارتباط میان کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و دولت روسیه، مجبور به ترک کاخ سفید شد.

 • ۲۸ مارس ۲۰۱۸: اخراج دیوید شولکین، وزیر امور کهنه سربازان. این برکناری در پی رسوایی هزینه سازی‌های سرسام آور شماری از مقامات دولت دونالد ترامپ از جمله تام پرایس، وزیر بهداشت دولت او انجام شد.

 • ۳۰ مارس ۲۰۱۷: استعفای کتی والش، معاون رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید. علت این استعفا،فشارهای جرد کوشنر بوده است.

 • ۸ آوریل ۲۰۱۸: استعفای مایکل انتون، سخنگوی شورای امنیت ملی دونالد ترامپ. او پس از آن استعفا داد که جان بولتون فعالیتش را به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ آغاز کرد.

 • ۱۰ آوریل ۲۰۱۸: استعفای تام بوسرت، مشاور امنیت داخلی دونالد ترامپ. او نیز پس از آغاز به کار جان بولتون در دستگاه امنیتی آمریکا استعفا داد.

 • ۵ ژوئیه ۲۰۱۸: استعفای اسکات پریوت، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به دلیل رسوایی هزینه سازی‌های گزاف از بودجه‌ای که از سوی مالیات دهندگان تامین شده بود. او بیش از ۵۰ هزار دلار را صرف کارهایی از جمله سفر با جت خصوصی و داشتن یک تیم امنیتی ۲۴ ساعته کرده بود.

 • ۹ اوت ۲۰۱۸ میلادی: استعفای دون مک کوهن، وکیل کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و مشــاور کاخ ســفید. نام او پس از آن بر سر زبان‌ها افتاد که نیویورک تایمز اعلام کرد آقای کوهن موافقت کرده است با رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری همکاری کند.

 • ۹ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی: استعفای نیکی هیلی، نماینده آمریکا درسازمان ملل متحد. خانم هیلی پیش‌تر به عنوان فرماندار ایالت کارولینای جنوبی فعالیت می‌کرد، رئیس جمهوری آمریکا مقابل خبرنگاران دربارۀ علت این استعفا گفت: «هیلی از شش ماه قبل به من گفته بود که می‌خواهد کمی استراحت کند. او تا پایان سال ۲۰۱۸ پست خود را ترک خواهد کرد و امیدوارم در نقشی متفاوت به دولت برگردد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزینه جدید ترامپ برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل

وزیر بهداشت آمریکا پس از افشای رسوایی استفاده از جت های خصوصی به استعفاء تن داد

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد