کشتی جنگی آمریکا در نزدیکی جزایر مناقشه‌انگیز دریای چین

جزایر مناقشه انگیز دریای چین
جزایر مناقشه انگیز دریای چین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک ناو آمریکایی به نزدیکی یک جزیره مورد مناقشه در دریای چین نزدیک شده است.

آگهی

یک مقام رسمی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که یک ناو جنگی آمریکایی به جزایر مناقشه‌انگیز که چین ادعای مالکیت آنان را دارد نزدیک شده است.

این مقام که نخواسته است نامش فاش شود گفته است که ناو یواس‌اس دیکیتر به ۱۲ مایل دریایی سواحل مرجانی گون و جانسون در مجممع‌الجزایر اسپراتلی در دریای جنوب چین رسیده است.

در حالی که آمریکا و چین درگیر جنگ تجاری هستند، این اقدام بالقوه می‌تواند خشم مقامات پکن را برانگیزد.

جزایر مورد ادعای پکن در دریای جنوبی چین محل مناقشه شماری دیگر از کشورها نظیر برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام است. سالانه کشتی‌های تجاری به ارزش ۵ تریلیون دلار از این ناحیه عبور می‌کنند.

یک مقام رسمی آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت: «ما عملیات طبیعی و عادی‌مان را در دریاهای آزاد انجام دادیم و در آینده نیز انجام خواهیم داد. »

وزارت خارجه چین هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.

ایالات متحده به دفعات از ساخت جزیره‌های مصنوعی و تجهیزات نظامی به دست چین در این ناحیه انتقاد کرده است و نگران است که این اعمال رفت و آمد آزادانه در دریا را با محدودیت مواجه کند.

بیشتر بخوانید:

چین ماه گذشته درخواست کشتی جنگی آمریکا برای ورود به آب‌های هنگ‌کنگ را رد کرد و این ماه مذاکرات نظامی مشترک را در اعتراض به وضع تحریم‌های آمریکا بر صنایع نظامی چین به دلیل خرید جت‌های جنگی از روسیه به تعویق انداخت.

پیشتر و در ماه مه امسال نیز وزارت دفاع چین در ابراز مخالفت نسبت به نزدیک شدن دو فروند کشتی جنگی آمریکایی در دریای چین در بیانیه کوتاهی اعلام کرده بود: «اقدام آمریکا به شدت به حاکمیت چین لطمه وارد کرده است زیرا ناوهای این کشور بدون اجازه به آب‌های سرزمینی ما وارد شده‌اند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد

شهادت نادر فرماندهان ارشد آمریکایی؛ دولت بایدن مسئول «آشفتگی مرگبار» تخلیه نظامی افغانستان است

یک تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریکا به فروش اسرار نظامی در ازای دریافت ۴۲ هزار دلار متهم شد