یمن؛ ناکامی عربستان سعودی برای متوقف کردن تحقیقات سازمان ملل

یمن؛ ناکامی عربستان سعودی برای متوقف کردن تحقیقات سازمان ملل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گزارش ماه گذشته کارشناسان سازمان ملل متحد آمده است که حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن باعث کشته شدن تعدادی زیادی از غیرنظامیان شده است که بخش بزرگی از آن مصداق جنایت جنگی است.

آگهی

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه با ۲۱ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف، به نفع تمدید تحقیقات حقوق بشری در یمن رای داد.

عربستان سعودی و دولت یمن که مخالف تصویب تمدید این ماموریت بودند نتوانستند مانع رای آوردن آن شوند.

حامیان این قطعنامه از جمله کانادا و اتحادیه اروپا در موافقت با این قطعنامه گفتند که گروه متخصصی که سال گذشته از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل تعیین شده است هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در یمن دارد، بنابراین باید ماموریت آنها تمدید شود.

با این حال مخالفان این قطعنامه از جمله عربستان سعودی و دولت یمن گفتند که تمدید این قطعنامه باعث تشدید بحرانی می شود که باعث افزایش بی‌ثباتی در منطقه شده است.

در گزارش ماه گذشته کارشناسان سازمان ملل متحد آمده است که حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن باعث کشته شدن تعدادی زیادی از غیرنظامیان شده است که بخش بزرگی از آن مصداق جنایت جنگی است. ریاض این یافته ها را رد کرده است.

عربستان سعودی با حملات هوایی خود به یمن، خانه‌های غیرنظامیان، بازارها، مراسم عروسی و سوگواری، کشتی های حامل غیرنظامیان، سرویس مدارس و حتی بیمارستان ها را مورد حمله قرار داده است.

عربستان سعودی ائتلافی را با حمایت کشورهای غربی برای عقب راندن حوثی های یمن تحت حمایت ایران به راه انداخته است تا دولت منصور هادی را بار دیگر در صنعا مستقر کند.

در جریان جنگ سه ساله یمن بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند و ۸.۴ میلیون یمنی با گرسنگی شدید مواجهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«استراتژی ائتلاف اعراب در جنگ یمن: حملات هوایی و جنگ غذا»

ساکنان یمن از گرسنگی به تغذیه از برگ درختان روی آورده اند

حمله به اتوبوس در یمن؛ ائتلاف تحت رهبری عربستان اعتراف کرد