حمله به اتوبوس در یمن؛ ائتلاف تحت رهبری عربستان اعتراف کرد

 عربستان و متحدانش حمله به غیرنظامیان در یمن را به عنوان «اشتباه» پذیرفتند
عربستان و متحدانش حمله به غیرنظامیان در یمن را به عنوان «اشتباه» پذیرفتند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری فعالان حقوق بشر در غرب تاکنون نسبت به تجهیز نظامی عربستان و متحدانش واکنش نشان داده و این حمایت تجهیزاتی را کمکی برای ائتلاف بین المللی جهت ادامه مداخله نظامی در یمن قلمداد کرده اند.

آگهی

ائتلاف بین المللی تحت رهبری عربستان سعودی که از سال ۲۰۱۵ میلادی آشکار در یمن اقدام به مداخله نظامی می کند روز شنبه به اشتباه خود در حمله ماه اوت به اتوبوس حامل غیرنظامیان اعتراف کرد.

این حمله که اعتراض گروه های مدافع حقوق بشر و مقامات سازمان ملل متحد را بر انگیخت به کشته شدن چهل کودک منجر شد.

شورای امنیت سازمان ملل پس از این حمله اعلام کرد برای بررسی این مسئله به درخواست کشورهای بولیوی، هلند، پرو، لهستان و سوئد یک جلسه ویژه برگزار می کند.

این نخستین بار نیست که غیرنظامیان و کودکان در یمن هدف حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان قرار می گیرند.

جنبش انصار‌الله یمن پنچشنبه هفته گذشته نیز اعلام کرد ۲۶ کودک و زن در حمله هوایی نیروهای ائتلاف سعودی به شهر الدريهيمی در نزدیکی عدن کشته شده اند.

بیشتر بخوانید:

یمن، یکی از فقیرترین کشورهای حال حاضر دنیا از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون دستخوش جنگ داخلی است. ائتلاف نظامی کشورهای عربی تحت رهبری عربستان از سه سال پیش در حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی و بر ضد انصارالله مداخله نظامی در این کشور را آغاز کرد.

بسیاری از فعالان حقوق بشر در غرب تاکنون نسبت به تجهیز نظامی عربستان و متحدانش واکنش نشان داده و این حمایت تجهیزاتی را کمکی برای ائتلاف بین المللی جهت ادامه مداخله نظامی در یمن قلمداد کرده اند که به کشته شدن هزاران غیر نظامی منجر شده است.

به عنوان مثال عفو بین الملل و چند نهاد غیر دولتی بین المللی فرانسه تاکنون فرانسه را به نقض مقررات بشردوستانه در یمن متهم کرده اند. این درحالیست که وزیر دفاع فرانسه در پاسخ به این انتقاد ها به صراحت گفته است که سلاح های فروخته شده از سوی کشورش به عربستان سعودی و امارات در حمله به غیر نظامیان یمنی به کار گرفته نمی شود.

بیشتر بخوانید:

جنگ یمن تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشت که ۹۵۰۰ نفرشان غیرنظامی هستند و بیش از ۸ میلیون یمنی در قحطی زندگی می کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یمن؛ ناکامی عربستان سعودی برای متوقف کردن تحقیقات سازمان ملل

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند

اسرائیل از انتقال غیرنظامیان فلسطینی به «جزایر بشردوستانه» پیش از حمله زمینی به رفح خبر داد