Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ: ایران مهمترین حامی تروریسم است و نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد

ترامپ: ایران مهمترین حامی تروریسم است و نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد
Copyright 
نگارش از مریم طوسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع خلع سلاح در حال برگزاری است. دونالد ترامپ نیز ریاست این جلسه را به عهده دارد و پیش بینی می‌شود که ایران یکی از موضوعاتی باشد که در این جلسه از سوی وی مطرح می‌شود..

آگهی

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع خلع سلاح‌های کشتار جمعی در حال برگزاری است. دونالد ترامپ نیز ریاست این جلسه را به عهده دارد و پیش بینی می‌شود که «ایران» یکی از موضوعاتی باشد که در این جلسه از سوی وی مطرح می‌شود.

بیشت و ششم سپتامبر در تقویم سازمان ملل متحد به عنوان «روز بین‌المللی حذف کامل سلاح‌های هسته‌ای» نام گرفته و انتظار می‌رود که رئیس جمهوری آمریکا از این فرصت برای ادامه دادن حملات لفظی خود علیه ایران و تحریک اعضای این شورا برای وارد آوردن حداکثر فشار بر تهران استفاده کند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، سه‌شنبه هفته گذشته با اشاره به این موضوع که «به سختی می توان منطقه ای از جهان را یافت که ایران در آن درگیر مناقشه‌ای نباشد» گفته بود موضع رئیس جمهوری آمریکا در این جلسه در مورد ایران و اقدامات آنان در خاورمیانه از محورهای اصلی خواهد بود.

دونالد ترامپ در سخنرانی شب گذشته خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، رهبرای ایران را افرادی خواند که به دنبال «مرگ و نابودی» هستند و از کشورهای دیگر خواست تا در کمپین «منزوی کردن» این کشور شرکت کنند.

حسن روحانی نیز شب گذشته در سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن انتقاد از ایالات متحده برای «نادیده گرفتن نهادهای بین المللی» از این کشور دعوت کرد تا در موضوع برجام به مصوبه شورای امنیت بازگردد.

پوشش زنده این جلسه را در این مطلب دنبال کنید:

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این جلسه شورای امنیت حاضر شدند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
ترزا می و امانوئل ماکرون در جلسه شورای امنیترویترز

ایران عضو دائم و موقت شورای امنیت نیست در جلسه امروز این شورای شرکت ندارد اما هنوز مشخص نیست که نماینده‌ای از ایران در این جلسه حضور دارد یا خیر.

آغاز سخنرانی دونالد ترامپ در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد

دونالد ترامپ در ابتدای سخنرانی خود نسبت به گسترش سلاح های دسته جمعی هشدار داد و گفت که «هرگز نباید تهدیدهای سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی» را فراموش کنیم.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
دونالد ترامپ در شورای امنیت سازمان مللرویترز

وی با تاکید بر فعالیت‌های ایالات متحده در زمینه مبارزه با سلاح‌های شیمیایی به اقدامات دولت خود در سوریه بر علیه استفاده از این سلاح‌ها اشاره کرد.

ایران مهمترین حامی تروریسم است

آقای ترامپ در این جلسه گفت که حکومت ایران مهمترین حامی تروریسم است و نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

رئیس جمهوری ایالات متحده ایران را متهم کرد که در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای است. وی افزود که حکومت ایران به صدور هر چه بیشتر هرج و مرج در منطقه دست می‌زند.

رئیس جمهوری ایالات متحده اظهار داشت که حکومت ایران به منابع مالی نیاز داشت و توافق هسته‌ای این منابع را در اختیار آنها قرار داد.

آگهی

تحریم‌های مضاعف علیه ایران پس از ماه نوامبر

دونالد ترامپ از آغاز دور تازه‌ای از تحریم ها (نفتی) در راستای فعالیت هسته‌ای ایران ماه نوامبر خبر داد و افزود که تحریم‌های بیشتری نیز پس از آن برای فعالیت‌های دیگر ایران اعمال خواهد شد. دونالد ترامپ همچنین گفت که عدم همراهی با تحریم‌های آمریکا عواقب بسیار جدی برای دیگر کشورها خواهد داشت.

آقای ترامپ در ادامه با وجود انتقاد شدید از حضور ایران در سوریه، از کشورهای روسیه، ایران و ترکیه بابت کاهش حملات به ادلب تشکر کرد.

چین تلاش دارد در انتخابات سال ۲۰۱۸ آمریکا دخالت کند

آقای ترامپ در جلسه شورای امنیت به شدت به چین تاخت و این کشور را به قصد داشتن برای دخالت در انتخابات میان دوره‌ای کنگره ایالات متحده در سال جاری متهم کرد.

وی گفت: «چین نمی‌خواهد که من در انتخابات پیروز شوم و ما نمی‌خواهیم که آنها در انتخابات ما دخالت کنند.»

آگهی

امانوئل ماکرون: نباید خطرهای کره شمالی خطری برای جهان را فراموش کرد

رئیس جمهوری فرانسه ضمن هشدار نسبت به کره شمالی و خطراتی که این کشور برای جهان با توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایجاد کرده است بر حفظ روند منع اشاعه این سلاح‌ها تاکید کرد و گفت: «اعضای شورای امنیت باید نمونه واضحی از مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی باشند. ما در مسئله کره شمالی کنار یکدیگر بودیم و قطعنامه را تصویب کردیم و موضوع کره شمالی وارد مرحله جدیدی شده است.»

امانوئل ماکرون در ادامه به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و گفت که کشورها درباره برجام با یکدیگر هم صدا بودند و هستند اما ایالات متحده بود که از این توافق خارج شد.

رئیس جمهوری فرانسه ضمن تاکید بر اینکه هدف برجام ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بوده است گفت: «برجام توافقی کامل نیست اما بهتریم توافق در این زمینه است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
رویترز
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جلسه شورای امنیت سازمان مللرویترز

وی با تاکید بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای از دیگر کشورها خواست تا به برجام پایبند بمانند.

آقای ماکرون همچنین بر لزوم گفتگو با تهران درباره موشک‌های بالستیک تاکید کرد و گفت که «فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌هابی بالستیک باید محدود شود.» وی در ادامه افزود که باید جلوی رساندن موشک به حوثی‌ها در یمن و حزب‌الله لبنان نیز گرفته شود.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه و همچنین برای ترور سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در بریتانیا اشاره کرد و گفت که مواردی از استفاده از این سلاح ها در دو سال اخیر، روند منع اشاعه تسلیحات شیمیایی را به خطر انداخت.

مورالس: آمریکا علیه یک دولت منتخب در ایران کودتا کرد

آگهی

اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی در صحبت‌های خود در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد آمریکا را متهم که به دلیل چشم داشتن به نفت ایران، علیه یک حکومت دموکراتیک در این کشور کودتا کرده و باعث شد تا سال‌ها حکومت استبدادی در ایران حاکم باشد. اشاره وی به کودتای ۲۸ مرداد بر علیه حکومت محمد مصدق بود. 

رئیس جمهوری بولیوی افزود که در حال حاضر هم که ایران کنترل منابع خود را در دست دارد ایالات متحده مجددا قصد دارد بر این کشور فشار وارد کند. وی ضمن محکوم کردن خروج آمریکا از برجام گفت: «دولت آمریکا دوباره قواانین بین‌المللی را زیرپا گذاشته و با نادیده گرفتن قوانینی که سازمان ملل تصویب کرده است، نمی خواهند دولت‌هایی را که با انتخاب ملت‌هایشان بر سر کار آمده‌اند، به کار خود ادامه دهند.»

آقای مورالس در ادامه از کشورهای چین، آلمان و روسیه خواست تا در برجام باقی بمانند و به پیمان تغییرات اقلیمی پاریس با وجود خروج آمریکا پایبند باشند. 

جلسه شورای امنیت با سخنرانی دیگر اعضا و به ریاست دونالد ترامپ ادامه دارد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود

پلیس آمریکا: توماس کروکس قبل از شلیک به ترامپ با گوشی خود «پورن» جستجو کرده بود

ادامه مقاومت بایدن در برابر درخواست‌ها برای کناره‌گیری: «هفته آینده به کارزار انتخاباتی برمی‌گردم»