Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جودو؛ ورزشکار گرجستانی در سنگین ترین وزن رقابت های جهانی طلا گرفت

جودو؛ ورزشکار گرجستانی در سنگین ترین وزن رقابت های جهانی طلا گرفت
جودو؛ ورزشکار گرجستانی در سنگین ترین وزن رقابت های جهانی طلا گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اجرای فن «سئوی ناگه» امتیاز ایپون را نصیب توشیشویلی، جودوکار گرجستانی کرد تا وی و هواداران پرشور هموطنش در سالن کسب نخستین مدال طلای کشورشان را در این تورنمنت جشن بگیرند.

آگهی

گورام توشیشولیلی مرد شماره یک جودو جهان در دسته سنگین وزن روز چهارشنبه در رقابت های قهرمانی جهان، گرجستان را برای نخستین بار صاحب عنوان جهانی در اوزان سنگین کرد.

این جودوکار بیست و سه ساله که سال گذشته در رقابت های مسترز سن پترزبورگ مدال طلا را از آن خود کرده بود در هفتمین روز از رقابت های جهانی باکو هر پنج مسابقه خود را با امتیاز یپروزی بخش ایپون پشت سر گذاشت و بر سکوی نخست جهان قرار گرفت.

ورزشکار گرجستانی در نیمه نهایی دورنبایار اولزیبایار، قهرمان سابق جهان از مغولستان را با امتیاز ایپون شکست داد تا در فینال مقابل اوشانگی کوکاری، جودوکاری از کشور میزبان قرار گیرد.

روسای جمهوری آذربایجان و مغولستان به همراه ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو از تماشاگران ویژه دیدار نهایی سنگین ترین وزن مسابقات بودند.

اجرای فن زیبای «اوچی گاری» از سوی جودوکار آذربایجانی می رفت تا وی را صاحب خوش رنگ ترین مدال کشورش در این تورنمنت کند اما این فن توسط توشیشویلی با یک «سئوی ناگه» پاسخ داده شد؛ فنی که امتیاز ایپون را نصیب جودوکار گرجستانی کرد تا وی و هواداران پرشور هموطنش در سالن کسب نخستین مدال طلای کشورشان را در این تورنمنت جشن بگیرند.

توشیشویلی مدال طلای ارزشمند سنگین ترین وزن مسابقات جهانی را از دستان رئیس فدراسیون جودوی آذربایجان دریافت کرد و سپس به خبرنگاران گفت: «این پیروزی برایم فوق العاده است، بهترین احساسی که تاکنون تجربه کرده ام. نمی دانم چه بگویم، واژه ای برای توصیف احساسم پیدا نمی کنم. من در دور پیش این مسابقات در نیمه نهایی متحمل شکست شدم اما هرگز از انگیزه ام برای دستیابی به عنوان قهرمانی جهان کاسته نشد. تلاش و تمرین های سخت با کمک خدا نتیجه داد.»

طلای سنگین وزن زنان برای ژاپن

اما عنوان قهرمانی جهان در دسته سنگین وزن زنان به سارا آشینا، جودوکاری از کشور ژاپن تعلق گرفت. آشینا که پیشتر در مسابقات وزن آزاد قهرمان جهان شده بود در باکو نیز موفق شد عنوان قهرمانی جهان را از آن خود کند.

این ورزشکار بیست و یک ساله ژاپنی در مبارزات دور مقدماتی فوق العاده ظاهر شد و کلکسیونی از فنون مختلف را بر روی حریفان به اجرا درآورد.

سارا آشینا در نیمه نهایی لاریسا سریچ از بوسنی هرزگوین را از پیش رو برداشت تا در فینال به مصاف ایدالیس اورتیز، جودوکار کوبایی و دارنده سه مدال المپیک برود.

دیدار نهایی وزن به اضافه ۷۸ کیلوگرم بسیار فشرده و سخت بود به نحوی که آشینا در نهایت به واسطه سه اخطاره شدن حریف کوبایی موفق به کسب امتیاز ایپون و پیروزی نهایی شد.

جودوکار ژاپنی پس از قرار گرفتن بر سکوی نخست مسابقات جهانی احساسش را اینگونه بیان کرد: «سال گذشته در مسابقات جهانی بوداپست در فینال شکست خوردم و نایب قهرمان جهان شدم. حالا پس از گذشت ۳۸۹ روز عنوان قهرمانی را بدست آوردم. احساس بسیار خوبی است و از اینکه مدال طلای جهانی را کسب کردم بسیار خوشحالم.»

توکیو، میزبان سال آینده رقابت های جودو قهرمانی جهان

ماریوس ویزر در پایان این مسابقه پرچم فدراسیون جهانی جودو را تسلیم رئیس فدراسیون جودوی ژاپن کرد که سال آینده قرار است در توکیو از این مسابقات میزبانی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آسیب مغزی در مشت‌زنی، راگبی و هاکی روی یخ

دو طلا برای گرجستان؛ حاصل نخستین روز مسابقات جودوی ابوظبی

درخشش جودکاران اتریش در روز دوم جایزه بزرگ کنکون