Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دونالد ترامپ در شورای امنیت؛ خواب جدیدی برای ایران؟

United Nations Security Council
United Nations Security Council Copyright REUTERS/Andrew Kelly
Copyright REUTERS/Andrew Kelly
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظار می‌رود که آقای ترامپ بار دیگر از این فرصت برای عملی کردن برنامه‌های کمپین خود یعنی «حداکثر فشار بر ایران» بهره ببرد.

آگهی

اظهارنظرهای جنجالی رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران ادامه خواهد داشت؛ دونالد ترامپ قرار است روز چهارشنبه ساعت ۱۰ بامداد به وقت نیویورک (۲ به وقت گرینویچ) در نشست شورای امنیت سازمان ملل حاضر شود؛ جایی که بر خلاف او دیگر اعضای دائمی شورا همچنان بر حفظ توافق هسته‌ای پافشاری می‌کنند.

موضوع این نشست خلع سلاح خواهد بود و در روزی برگزار می‌شود که در تقویم سازمان ملل «روز بین‌المللی حذف کامل سلاح‌های هسته‌ای» نام گرفته است.

از هم اکنون انتظار می‌رود که آقای ترامپ بار دیگر از این فرصت برای عملی کردن برنامه‌های کمپین خود یعنی «حداکثر فشار بر ایران» بهره ببرد.

حسن روحانی در این نشست حضور نخواهد داشت زیرا کشورش جزو پانزده عضو دائم یا غیردائم شورای امنیت نیست. با این وجود گمان می‌رود که رئیس جمهوری آمریکا حتی با وجود خط نشان‌هایی که در مجمع عمومی سازمان ملل برای ایران کشید، در شورای امنیت در انزوا قرار بگیرد.

این احتمال از آن روی قوی است که تنها دو روز پیش از این، دیگر اعضای دائم شورای امنیت از جمله متحدان سنتی آمریکا یعنی فرانسه و بریتانیا، نه تنها بر حفظ برجام تاکید کردند بلکه در توافق جدیدی از تلاش برای زنده نگاه داشتن آن و تداوم روابط اقتصادی خود با تهران خبر دادند.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در صحن مجمع عمومی سازمان ملل از تمام ملت‌ها خواست که «دیکتاتور فاسد» تهران را «منزوی» کنند. اروپایی‌ها نیز همچون آمریکا نگران فعالیت‌های موشکی ایران هستند اما در موضوع چگونگی محدود کردن فعالیت‌های ایران در منطقه و کنترل برنامه‌های تسلیحاتی تهران از خط مشی دونالد ترامپ پیروی نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به سخنرانی نتانیاهو؛ از «نمایش مضحک» تا «ادعای گمراه کننده»

پاسخ منفی اوپک به درخواست دونالد ترامپ برای افزایش تولید نفت

طرفداران استراتژی ترامپ علیه ایران