Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پاسخ منفی اوپک به درخواست دونالد ترامپ برای افزایش تولید نفت

OPEC Ministerial Monitoring Committee in Algiers
OPEC Ministerial Monitoring Committee in Algiers Copyright REUTERS/Ramzi Boudina
Copyright REUTERS/Ramzi Boudina
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«قبل از نشست [الجزیره] هم صحبت کردیم و اعلام کردیم که اوپک یک سازمان مستقل است و یک شاخه‌ای از وزارت انرژی آمریکا نیست.»

آگهی

ایران می‌گوید که نشست روز یکشنبۀ کمیته نظارتی وزرای نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) که در الجزیره برگزار شد، به درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر افزایش تولید نفت برای مقابله با جلوگیری از کاهش عرضۀ نفت در بازارهای بین‌المللی پس از حذف صادرات ایران پاسخ مثبت نداده است و به همین دلیل «رویای آمریکا» برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر عملی نخواهد شد.

بنا بر گزارش ایسنا بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز دوشنبه اعلام کرد: «بیانیۀ این نشست را دیدم که در آن بر رعایت پایبندی به سهمیه‌ها تاکید شده بود. نکتۀ دیگری گفته نشده و این سازوکاری بود که دنبال آن بودیم...در نشست روز گذشته آنچه که حاصل شد این بود که هیچ‌کس به صحبت‌های آقای ترامپ پاسخ مثبت نداد و تقریبا اوپک و غیراوپک اعلام کردند در حال حاضر نیازی به افزایش تولید نیست و اگر نگوییم این شکست سختی برای آمریکا بود، هیچ دستاوردی برای ترامپ نداشت.»

مخالفت با هرگونه افزایش فوری تولید نفت در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا پنج‌شنبه ۲۰ سپتامبر در پیامی توییتری تاکید کرد که اوپک باید اکنون قیمتها را کاهش دهد.
او در این پیام نوشت: «ما از کشورهای خاورمیانه محافظت می‌کنیم، آنها بدون ما برای مدت طولانی در امنیت نخواهند بود و با این وجود همچنان به افزایش بهای بنزین ادامه می‌دهند. ما این را به خاطر خواهیم داشت. اوپک باید اکنون قیمتها را کاهش دهد.»

بیژن زنگنه در واکنش به این پیام آقای ترامپ نیز گفت: «قبل از نشست [الجزیره] هم صحبت کردیم و اعلام کردیم که اوپک یک سازمان مستقل است و یک شاخه‌ای از وزارت انرژی آمریکا نیست. دیروز هم اعلام کردم که صحبت‌های آقای ترامپ مبنی بر اینکه گفته است امنیت کشورهای منطقۀ خلیج فارس را آمریکا تامین می‌کند و بقاء آنها بستگی به حمایت و تلاش آمریکا دارد بزرگترین توهین به کشورهای دوست آمریکا در منطقه است و امیدوارم با اقداماتی که در اوپک انجام می‌شود، نشان داده شود که اوپک چقدر مستقل است.»

به گفتۀ آقای زنگنه تنها کشوری که در حال حاضر واردات نفت خود از ایران را بطور کامل متوقف کرده، کره جنوبی است و برخی از کشورها نیز واردات خود را کاهش داده‌اند.

رد هرگونه پاسخ مثبتی به پیشنهادهای رسمی برای افزایش فوری تولید نفت در نشست الجزیره که با حضور تولید کنندگان مهمی همچون عربستان سعودی و روسیه برگزار شد، بهای نفت اوپک را بیش از ۲ درصد در بازارها افزایش داد.

تحلیلگران هشدار داده‌اند که تحریم نفت ایران می‌تواند منجر به کاهش عرضۀ نفت به بازارهای جهانی به میزان ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه نفت در روز شود. آنها معتقدند که اگرچه کشورهای اوپک به رهبری عربستان سعودی می‌توانند سطح تولید خود را پس از تحریم ایران افزایش دهند اما نمی‌توانند بطور کامل نبود تولیدات ایران در بازار را جبران کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوپک برغم مخالفت آمریکا تولید نفت خود را کاهش می‌دهد

دونالد ترامپ در شورای امنیت؛ خواب جدیدی برای ایران؟

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند