طرفداران استراتژی ترامپ علیه ایران

طرفداران استراتژی ترامپ علیه ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

درحالی که رهبران اتحادیه اروپا و دیگر امضا کنندگان توافق هسته‌ای با ایران در واکنش به سخنان دونالد ترامپ، یک بار دیگر حمایت خود را از این توافق اعلام کردند، برخی از کشورها و سازمانها به دلیل تضاد منافع عمیق با ایران از این فرصت استفاده کرده و به تصمیم جدید رئیس جمهوری آمریکا به منزلۀ راهی برای حل و فصل اختلافات خود نگریستند.

اسرائیل، مدافع دیدگاه ضدایرانی دونالد ترامپ

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عصر جمعه «تصمیم شجاعانه» ترامپ را در تایید نکردن پایبندی ایران به این توافق ستود.

او در ویدئویی که در صفحه خود در یوتیوب منتشر کرد گفت: «اگر توافق هسته‌ای با ایران بدون تغییر باقی بماند، یک چیز قطعا روشن خواهد بود، اینکه در کمتر از چند سال، مهم‌ترین رژیم تروریستی جهان صاحب زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای خواهد شد و این خطر بزرگی برای آیندۀ جمعی ماست.»

او در ادامه گفت: «رئیس جمهور ترامپ فرصتی را برای اصلاح این معاملۀ بد فراهم کرده است تا از تجاوزات ایران جلوگیری و با حمایتهای این کشور از تروریسم مقابله شود. به همین دلیل اسرائیل از این فرصت استقبال می کند و به همین دلیل است که هر مسئول دولتی و هر فردی که نگران صلح و امنیت جهان است باید رفتار مشابهی انجام دهد.»

بنیامین نتانیاهو بارها از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون اقدام قدرتهای بزرگ جهان در امضای توافق هسته‌ای را محکوم کرده و بطور ویژه به انتقاد از باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا پرداخته بود.

یسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات اسرائیل نیز روز جمعه در جریان یک مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم اخیر دونالد ترامپ درباره ایران، خطر وقوع جنگ را در پی دارد گفت: «قطعا بله، فکر می کنم این یک سخنرانی بسیار مهم بود.» با این وجود روز شنبه سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد که وزیر در این پاسخ قصد نداشته است بگوید که که یک درگیری مسلحانه روی خواهد داد.

PM Netanyahu on POTUS</a>' decision on the <a href="https://twitter.com/hashtag/IranDeal?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#IranDeal</a>: "I congratulate President Trump for his courageous decision today." <a href="https://t.co/gQnYfL3nnX">pic.twitter.com/gQnYfL3nnX</a></p>— Israel Foreign Min. (IsraelMFA) October 13, 2017

استقبال عربستان سعودی

ریاض نیز «استراتژی محکم» دونالد ترامپ در قبال «ایران و رویکرد تهاجمی این کشور» را ستایش کرد.

بنا بر اعلامیه‌ای که در خبرگزاری دولتی عربستان سعودی منتشر شد پادشاهی سعودی پیش از این با این اعتقاد که توافق هسته‌ای با ایران برای پیشگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای ضروری است، از این توافق حمایت کرده بود اما اکنون «ایران از مزایای اقتصادی لغو تحریم ها بهره برده و از آن برای بی‌ثبات کردن منطقه استفاده کرده است، بویژه با برنامه توسعه موشکهای بالستیک و حمایت از تروریسم در منطقه، از جمله حزب الله و شبه نظامیان حوثی در یمن.»

حمایت دولت بحرین

بنا بر اعلام وبسایت العربیه، منامه اعلام کرده است که پشتیبان این استراتژی خواهد بود.

وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای ضمن استقبال از اقدام دونالد ترامپ مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و تحریم سپاه پاسداران، اعلام کرد که از تمام تلاش‌هایی که مانع از آن شود که ایران به حمایت مالی از تروریسم بپردازد، از جمله استراتژی جدید دونالد ترامپ حمایت خواهد کرد.

در این بیانیه اعلام شده است که بحرین یکی از کشورهایی بوده که بیش از هر کشوری از سیاستهای توسعه طلبانۀ سپاه پاسداران متاثر شده است. به گفته دولت بحرین، ایران به دنبال هدف ضعیف کردن کشورهای همسایه از طریق انتشار و حمایت از ایده‌های افراطی و اقدامات تروریستی بوده است.

منامه می گوید سخنرانی روز جمعه دونالد ترامپ تاییدی بوده است بر این موضوع که مبارزه با تروریسم تا چه اندازه برای آمریکا اهمیت دارد تا به این ترتیب منطقه و جهانی امن‌تر بوجود آید. بر این اساس در این بیانیه آمده است: «ما سیاست رئیس جمهور دونالد ترامپ و اشتیاق او برای جلوگیری از هرج و مرج از طریق مقابله با اقدامات ایران در زمینه صادر کردن تروریسم را می ستاییم.»

پادشاهی بحرین تاکید کرده است که این کشور از تمام تلاش هایی که با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای انجام شود و تمام تلاش‌هایی که مانع از حمایت مالی ایران از تروریستها و تامین سلاح‌های آنها شود، حمایت می کند.

#Saudi Arabia, #UAE, #Bahrain Welcome #Trump’s ‘Firm’ #Iran Strategyhttps://t.co/s591TIzjBqpic.twitter.com/tIhm0GxFi8

— Asharq Al-Awsat Eng (@aawsat_eng) October 14, 2017

استقبال امارات متحده عربی

وزارت خارجه امارات متحده عربی نیز سیاست مشابهی را در پیش گرفت و از تمام اقدامات در راستای «مبارزه با فعالیتهای مخرب ایران» حمایت کرد.

آگهی

در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد این وزارتخانه اعلام کرد: «برای مدتی طولانی، رژیم ایران ویرانی و هرج و مرج را در سراسر منطقه گسترش داده است. توافق هسته‌ای فرصتی به ایران داد تا در قبال جامعه بین‌الملل مسئولیت‌پذیر باشد. اما در عوض، این کشور به تشدید رفتار تحریک آمیز خود و ایجاد بی‌ثباتی‌های بیشتر در منطقه پرداخت.»

در ادامه گفته شده است که استراتژی جدید آمریکا اقدامات لازم را برای مقابله با رفتارهای بدخواهانۀ ایران، از جمله برنامه موشکهای بالستیک، حمایت از سازمان‌های تروریستی همچون حزب الله و حوثی ها، حملات اینترنتی، دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه و تهدیدات این کشور برای آزادی کشتیرانی به اجرا خواهد گذاشت.

بنا بر اعلام «العربیه» انور محمد قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی نیز بار دیگر تاکید کرده است که «ایران منبع اصلی بی‌ثباتی در منطقه است».

The premise that the JCPOA would moderate Iran’s policy has been a total falsehood. Iran remains a major source of regional instability.

— د. أنور قرقاش (@AnwarGargash) 13 octobre 2017

استقبال سازمان مجاهدین خلق

سازمان مجاهدین خلق نیز از جمله طرفداران استراتژی جدید دونالد ترامپ علیه ایران است.

آگهی

مریم رجوی در پیامی توییتری از سیاست جدید آمریکا علیه ایران استقبال کرد و خواستار تشدید اقدامات علیه ایران، از جمله اخراج سپاه و شبه نظامیان آنها از منطقه شد.

او همچنین حمایت ایران از تروریسم را «اعترافی به عدم مشروعیت رژیم ایران» دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استفادۀ فزایندۀ حوثی‌ها از هواپیماهای بدون سرنشین چگونه ممکن شده است؟

دونالد ترامپ در شورای امنیت؛ خواب جدیدی برای ایران؟

با وجود مخالفت ترامپ، قدرت‌های جهانی بر ادامه برجام تاکید کردند