شورای امنیت حمله اهواز را «تروریستی، شریرانه و بزدلانه» خواند

شورای امنیت حمله اهواز را «تروریستی، شریرانه و بزدلانه» خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای امنیت در بیانیه خود خواستار «همکاری تمام کشورها» با ایران برای شناسایی و مجازات عاملان حمله شد.

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای حمله اهواز را «تروریستی، شریرانه و بزدلانه» خواند و آن‌را «بشدت» محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت در این بیانیه ضمن تسلیت به «خانواده قربانیان و دولت ایران» تروریسم را «در هر شکلی» محکوم کردند و آن‌ را «شدیدترین تهدید علیه صلح و امنیت بین الملل» خواندند.

در این بیانیه همچنین اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند که عاملان و سازمان‌دهندگان این حمله «و کسانی که از آن حمایت مالی کرده یا هرگونه مسئولیتی داشتند» باید محاکمه شوند. شورای امنیت از تمام کشورها خواست برای شناسایی و محاکمه عاملان و سازمان‌دهندگان با ایران همکاری کنند.

تسنیم
تصویری از مراسم تشییع جنازه جانباختگان حمله اهوازتسنیم

شورای امنیت در بخش دیگری از این بیانیه «تروریسم» را با هر انگیزه‌ای «جنایت غیر قابل توجیه» خواند و تاکید کرد که کشورها موظفند که با «تمام قوا و در چارچوب مقررات بین المللی» با آن مبارزه کنند.

در جریان حمله اهواز که روز شنبه روی داد ۲۴ نفر از جمله افراد غیرنظامی جان خود را از دست دادند و بیش از ۶۰ نفر نیز زخمی شدند. گروه داعش با انتشار فیلمی، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. پیش از آن هم گروه الاحواز در یک گفتگوی زنده تلویزیونی مسئولیت این عملیات «تروریستی» را پذیرفته بود. بعد اخبار ضد و نقیضی در رسانه ها مطرح شد که نشان می داد الاحواز تلاش دارد نقش خود را در این ماجرا انکار کند.

**بیشتر بخوانید: **وزارت خارجه ایران کاردار سفارت بریتانیا و سفرای هلند و دانمارک را احضار کرد

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز دوشنبه عاملان و سازمان‌دهندگان این حادثه را کار افرادی خواند که «هر جا در سوریه و عراق گرفتار می‌شوند، آمریکایی‌ها نجاتشان می‌دهند و دستشان در جیب سعودی و امارات عربی [متحده] است.» وی همچنین تهدید کرد که ایران «گوشمالی سختی» به این اقدام خواهد داد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری مراسم خاکسپاری کشته شدگان حملۀ اهواز

حمله خونین اهواز در سالروز حمله عراق به ایران

کارشناس سازمان ملل: نظام بهداشتی نوار غزه به طور کامل از بین رفته است