Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برگزاری مراسم خاکسپاری کشته شدگان حملۀ اهواز

مراسم تشییع جاباختگان حمله اهواز
مراسم تشییع جاباختگان حمله اهواز Copyright علیرضا محمدی، ایسنا
Copyright علیرضا محمدی، ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنج تن از اعضای دولت به نمایندگی از رئیس جمهور ایران در این مراسم شرکت کردند.

آگهی

مراسم خاکسپاری کشته شدگان حملۀ اهواز روز دوشنبه با حضور مقامات استانی و کشوری و شمار قابل توجهی از ساکنان اهواز آغاز شد. از جمله مقامات شرکت کننده در این مراسم، وزرای دفاع، اطلاعات، دادگستری و بهداشت ایران بودند.

در این روز سید محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران از شناسایی بخش عمده‌ای از عقبۀ تروریست‌های حمله خبر داد؛ امیر حاتمی وزیر دفاع ایران نیز بر گرفتن انتقام این حمله تاکید کرد.

وزیر اطلاعات: دستگیری اعضای تیم تروریستی

بنا بر گزارش ایسنا وزیر اطلاعات از دستگیری بخش عمده‌ای از اعضای تیم تروریستی حملۀ اهواز خبر داد و افزود: «جنایت کشتن کودکان و تیراندازی به سمت زن و بچۀ مردم چیزی نیست که فرزندان ایران اسلامی در دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی از آن صرف‌نظر کنند. تروریست‌هایی که دست به جنایت در اهواز زدند، به هلاکت رسیدند. عقبۀ آن‌ها تا آخرین نفر به وسیله سربازان گمنام امام زمان و نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی، قضایی و سیاسی و همچنین عزیزان سپاه، بسیج و غیره شناسایی خواهند شد... بخش عمده‌ای از این افراد دستگیر شده‌اند و تا آخرین نفر شناسایی خواهیم کرد و نیروهای امنیتی کشور این افراد را تا آخرین نفر به کیفر خواهند رساند.»

جانشین فرمانده سپاه: واکنش ما ویرانگر و نابودکننده خواهد بود

سردار سلامی، جانشین فرمانده سپاه نیز که در جمع تشییع کنندگان شرکت داشت، طی سخنانی گفت: «واکنش ما به این اقدام تروریستی پشیمان‌کننده، ویرانگر و نابودکننده خواهد بود.» پیش از این سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای وعدۀ «انتقام مهلک» از عاملان این حمله را داده بود.

حمۀ اهواز روز شنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در ایران روی داد و درجریان آن چهار مهاجم به سمت حاضران در مراسم رژه نیروهای مسلح تیراندازی کرده و منجر به کشته شدن ۲۵ نفر شدند. این حادثه بیش از ۶۰ نفر زخمی نیز برجای گذاشت.

هر دو گروه الاحوازیه و داعش مسئولین این حمله را بر عهده گرفته‌اند.

محسن رضایی: جدا کردن خوزستان از ایران خوابی تحقق نیافتنی است

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم تشییع با اشاره به حمایتهای بریتانیا، هلند و دانمارک از گروه الاحوازیه اعلام کرد که باید در مقابل عاملان این حمله، اقدامی عملی و جدی داشت.

بنا بر گزارش تسنیم او افزود: «کاملاً پیدا و مشخص شد که تروریست‌ها از طرف چه کشورهایی حمایت مالی و تبلیغاتی می‌شوند. این‌که تروریست‌ها کجا آموزش دیده‌‌ و از کجا آمد‌ند را مسئولان اطلاعاتی توضیح خواهند داد... سرکرده‌های این تروریست‌ها الان یا در انگلستان یا در هلند و یا در دانمارک هستند، اقدام عملی و جدی داشته باشید.»

اوهمچنین گفت: «این حادثه در زمانی اتفاق افتاد که ترامپ و اسرائیلی‌ها و کشورهای منطقه اعلام کردند تابستان بسیار گرمی در مقابل ایران است؛ در تیرماه و مردادماه تبلیغات زیادی کردند که از مشکلات اقتصادی مردم سوءاستفاده کنند و مردم را علیه نظام، امنیت و اقتدار خود به صحنه بیاورند درحالی که شکست خوردند.»

واکنش شیرین عبادی

شیرین عبادی، برندۀ ایرانی جایزۀ صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ میلادی با انتشار پیام تسلیتی در سایت کانون مدافعان حقوق بشر، حمله تروریستی اهواز را محکوم کرد.

در این پیام آمده است: «ترور شهروندان خصوصا کودکان در هر شکل و تحت هر عنوانی مغایر با حقوق بشر است و حکومت‌ها موظف به تامین و حفظ امنیت مردم کشور می‌باشند. کشتار بیرحمانه ۳۱ شهریور ماه در شهر اهواز توسط هر فرد یا گروهی که صورت گرفته باشد عملی است که جز «تروریسم کور» نام دیگری نمی‌توان بر آن نهاد. عملیاتی از این قبیل باعث توجیه خشونت حکومتی شده و منجر به دستگیری مخالفان بسیاری به بهانه مبارزه با تروریسم خواهد شد. در این دوران طاقت‌فرسا که مشکلات اقتصادی گریبانگیر مردم شده و خفقان و عدم آزادی‌های مدنی و سیاسی طاقت آنها را طاق کرده، کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش دارد.»

او همچنین ادامه نوشته است: «تفرقه افکندن، انگ زدن و محکوم کردن دیگری چارۀ کار نیست. اخیرا سایت «امن نیوز» که مشخص نیست توسط چه افراد و به دستور کدام مقامات اداره می‌شود، عکسی از من در کنار دو تن از افرادی که گفته می‌شود وابسته به گروه «الاهواز» هستند چاپ کرده و صراحتا اینجانب را طرفدار تروریسم نامیده است- این در حالی است که هرگز کلمه‌ای بر زبان یا قلم من در حمایت از عقاید سیاسی این گروه یا هر گروه دیگری جاری نشده است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای امنیت حمله اهواز را «تروریستی، شریرانه و بزدلانه» خواند

عملیات تروریستی اهواز کار کیست؟ الاحوازیه یا داعش؟

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟