گزارش اختصاصی یورونیوز؛ از بغض شکست والیبال ایران تا هواداران قسم خورده

گزارش اختصاصی یورونیوز؛ از بغض شکست والیبال ایران تا هواداران قسم خورده
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکی از هوادارن می‌گوید که گرچه گذراندن تعطیلی برای تماشای باخت به نظر برخی دیوانگی‌ است، ولی حقیقت این است که عشق ما را وادار می‌کند که در تمام شرایط ادامه بدهیم.

آگهی

گزارش از فائقه اشکوری

تیم ملی والیبال ایران هفته بدی را در صوفیه پشت سر گذاشت. سه واگذاری پیاپی در سالن آرنا آرمتس به ترتیب در برابر بلغارستان میزبان، کانادا و آمریکا، پس از برد اول از بلغارها در وارنا، تیم ملی والیبال ایران را خسته به خانه فرستاد. هرچند، در تمام این بازی‌ها بازیکنان تمام تلاششان را کردند و اختلاف امتیازها کم بود.

«مجالی برای تجدید قوا نبود»

در لابی هتل «ویتوشا پارک» صوفیه که بازیکنان کانادایی و آمریکایی نیز در کنار تیم ایران در رفت و آمد صبحگاهی بودند، ایگور کولاکوویچ، مربی تیم ایران پیش از دیدار آخر با آمریکا به یورونیوز می‌گوید که با وجود دو باخت و حذف شدن، از عملکرد کلی تیم راضی‌ است و تاکید می‌کند که در بازی‌های اخیر، تیم در دریافت ساعد ایراداتی داشت و از بازی تشریفاتی آخر با آمریکا برای کسب تجربه در خدمت جوان‌ترهای تیم: مرتضی شریفی، امیر توخته، رضا حضرت‌پور و صابر کاظمی استفاده می‌کند، چرا که از اساس هدف او تربیت نسل آینده‌ تیم و ارتقای آن به سطحی از بازیکنان جهانی بوده است.

کولاکوویچ می‌گوید که اتمام بازی‌های آسیایی جاکارتا که ایران در آن قهرمان شد، و سپس شروع بازی‌های جام جهانی، مجالی برای آمادگی و تجدید قوای تیم باقی نگذاشت. در عین حال بودجه‌ آمادگی تیم از سوی فدراسیون والیبال تغییر کرد و البته چنین تغییراتی (با نوسان ارز) طبیعی است، تیم ایران بدون آمادگی کافی وارد جام جهانی شد؛ با این حال بازیکنان بیش از اندازه‌ای که او می‌پسندد احساسی بازی کردند و مردم باید به آن‌ها افتخار کنند.

«بچه‌‌ها کم کاری نکردند»

رامین تاج‌الدینی، تحلیلگر تیم نیز معتقد است که «بچه‌ها کم‌کاری نکردند، آنان بازیکنانی مطرح در سطح جهانند و بهترین تیم‌های دنیا به دنبال آن‌اند که بازیکنان ایرانی را به خود جذب کنند.»

در سالن ورزشی کوچک هتل، بیشتر بازیکنان تیم از پیشنهاد گفتگو استقبال نکردند و گفتند که به عکس اکتفا شود. آن‌ها دو شب پرتنش را پشت سر گذاشته بودند و استراحت کافی نکرده بودند.

امیر خوش خبر، سرپرست تیم می‌گوید: «در بازی تشریفاتی امروز، برد یا باخت امروز ما در سرنوشت تیم در جام جهانی تاثیری ندارد؛ هرچند، تیم تلاشش را می‌کند. تیم والیبال امریکا بازیکنانی بسیار اخلاقی با ظرفیت دارد و جزو بهترین تیم‌هاست. بار پیش که در ژاپن شکست سختی از ایران خوردند و حذف شدند، در حالی که آمده بودند که قهرمان بشوند. ولی آن‌ها رفتارشان تغییر نکرد، هر جا رسیدند به ما تبریک گفتند، با همان شخصیت و همان رفتار.»

هواداران قسم‌خورده

در هتل محل اقامت تیم، چند هوادار ایرانی حضور دارند که از آلمان و کانادا آمده‌اند. هواداران آلمان‌نشین‌ که یکی‌شان «تیمور لکانی» نام دارد چهل و چند سال‌ و والیبالیست‌ است و از سال ۲۰۱۳ یعنی پنج سال پیش، تیم ملی را سایه به سایه تعقیب می‌کنند، و معمولا ۹ نفر می‌شوند. این بار پس از باخت اول در برابر بلغارستان در شهر وارنا، بیشترشان به خانه برگشتند که شاهد باخت ایران نباشند.

برعکس لکانی، هواداری که از تورنتو آمده، بسیاری از بازی‌های توپی تیم ملی ایران را- مثل هندبال و بسکتبال- در کنار والیبال تعقیب می‌کند. او هنگام سرویس‌های تیم مقابل بوق بزرگی می‌زند که سرویس به بار ننشیند.

در خلال روزهای اخیر، هواداران ایرانی مقیم صوفیا و چند مسافر ایرانی که عمدتا از کانادا آمده بودند، در ورزشگاه و هتل، به تیم اطمینان دادند که گرچه برد، حق آن‌هاست ولی تیم را هرگز تنها نخواهند گذاشت.

همه می‌گویند زنان ایرانی شایسته‌ی ورود به استادیوم‌اند

در بازی دوم مقابل بلغارستان، گزارشگر بلغاری اعلام کرد که یک زن ایرانی می‌خواست با بنر «حق ورود زنان ایرانی به استادیوم» وارد ورزشگاه آرنا آرمتس شود که برای پرهیز از تنش سیاسی از ورودش جلوگیری کردند.

کولاکوویچ می‌گوید که تشویق زنان در کنار مردها به تیم روحیه می‌دهد. هواداران، به شدت از منع ورود زنان ایرانی به استادیوم شکایت دارند و خرده می‌گیرند که چطور زنانی از بستگان سفارت ایران به تماشای بازی رفته‌اند، در حالی که زنان ایرانی خودشان حق مسلم ورود به استادیوم را ندارند و هیچ تضمینی وجود ندارد که بار دیگر منع شوند. یکی از هواداران گفت که برای دختران با لیاقت ایرانی در بازی‌های جاکارتا اشک ریخته و دیگری گفت که انصاف نیست زنان مجبور شوند برای تماشای بازی به هیات مردانه در بیایند. او تاکید کرد که اتفاق افتاده برای زنان بلیت تهیه کند و اگر دوباره پیش بیاید همین کار را خواهد کرد تا بتوانند از حق تماشای بازی بهره‌مند شوند.

آنها خواهان دستمزد برابر زنان ورزشکار با مردان شدند. یکی از آنها تاکید کرد که چنین محدودیتی «یک رویکرد عقب‌مانده است که چهره‌ی ایرانیان سراسر دنیا را مخدوش کرده است.»

یکی از هوادارن می‌گوید که گرچه گذراندن تعطیلی برای تماشای باخت به نظر برخی دیوانگی‌ست، ولی حقیقت این است که عشق ما را وادار می‌کند که در تمام شرایط ادامه بدهیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیم والیبال جوانان ایران در صدر جدول رده‌بندی جهانی جای گرفت

والیبال؛ ایران با شکست مقابل کانادا در آستانه حذف از مسابقات قهرمانی جهان

بازیهای آسیایی؛ ایران پس از نیم قرن در تنیس روی میز برنز گرفت