Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شورشیان ادلب: خلع سلاح نمی‌شویم، دست به عملیات جدید هم می‌زنیم

شورشیان ادلب: خلع سلاح نمی‌شویم، دست به عملیات جدید هم می‌زنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از گروه‌های شورشی حاضر در ادلب می‌گوید نه تنها طرح تواققی روسیه و ترکیه را اجرا نمی کند بلکه دست به عملیات نظامی جدید هم می زند.

آگهی

یک گروه جهادی در ادلب سوریه می‌گوید توافق روسیه و ترکیه را قبول ندارد.

گروه حراس‌الدین که البته اصلی‌ترین گروه ستیزه‌جو در ادلب سوریه به شمار نمی‌رود از دیگر گروه‌های جهادی دعوت کرده است تا عملیات نظامی جدید راه بیندازند.

گروه حراس‌الدین گفته است که توافق میان روسیه و ترکیه را قبول ندارد و دست به اقدامات متقابل خواهد زد.

این درحالیست که گروه تحریر الاشام که اصلی‌ترین گروه شورشی در آن منطقه است هنوز واکنشی نسبت به توافق روسیه و ترکیه نشان نداده است. اما اعلام موضع گروه حور‌الدین می‌تواند کار را برای اجرای توافق میان روسیه و ترکیه دشوار کند.

تحریر الاشام گروهی از ائتلاف‌های اسلامگرا هستند که قبلا تحت عنوان جبهه النصره شناخته می‌شدند و تا سال ۲۰۱۶ هم بخشی از شبکه رسمی القاعده به شمار می‌رفتند.

حراس‌الدین شامل "جیش الملاحم، جیش البادیة، جیش الساحل و گروه موسوم به گردان‌های البتار در حومه شمالی لاذقیه است و بیشتر اعضای آن از "مهاجرین" و گروه "غرباء" در شهرک تلمنس و حومه آن در جنوب ادلب هستند.

بیشتر بخوانید:

همچنین گروه موسوم به گردان‌های کابل و گروهان الغوطه و دوما در شرق دمشق و گروهان‌های عبدالرحمن‌بن عوف در غرب ادلب و الساحل از جمله گروه‌هایی هستند که "حراس الدین" را تشکیل می‌دهند.

این گروه از سوی ستیزه‌جویانی تشکیل شد که در تحریر الاشام و و جبهه نصرت حضور داشتند و روابط خود را با القاعده قطع کردند.

حراس‌الدین می‌گوید توافقنامه میان روسیه و ترکیه بخشی از برنامه از بین بردن پروژه جهادی در منطقه است.

در بیانیه‌ای که این گروه روز شنبه ۳۱ شهریور منتشر کرد آمده است: «ما از برادران و مجاهدین راه خدا می‌خواهیم در این مرحله خطرناک و تعیین کننده دست به عملیات‌های جهادی دیگری علیه دشمنان دین خدا بزنند.»

گفتنی است منطقه‌ای که قرار است از سوی روسیه و ترکیه منطقه حائل غیرنظامی تعریف شود، ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر عمق خواهد داشت و توسط نیروهای ترک و روس تحت کنترل قرار گیرد.

ولادمیر پوتین گفته است که باید تا تاریخ ۱۰ اکتبر تمام تسلیحات گروه‌های شورشی شامل خمپاره، مخازن و سیستم‌های موشکی از این منطقه خارج شود.

از سوی دیگر جبهه ملی آزادی که بخشی از گروه بزرگتر ارتش آزاد سوریه هستند و حالا روابط خوبی با ترکیه دارند در بیانیه‌ای می‌گویند که در کنار ترکیه تلاش خواهند کرد تا آثار تروریسم را پاک کنند و شهروندان را از جنگ نجات دهند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما هشدار می‌دهیم که هرنوع خیانت از سوی رژیم بشار اسد، ایران و روسیه باید مد نظر قرار گیرد. ما سلاح‌ها انقلاب و سرزمین‌مان را رها نخواهیم کرد.»

طبق توافقی که ترکیه و روسیه در سوچی به آن دست یافتند، قرار شده منطقه حايل غیرنظامی برای نجات شهروندان غیرنظامی در شمال ادلب در دستور کار قرار گیرد. این در حالیست که هنوز به صورت مشخص، معلوم نیست که ایران و روسیه چه برنامه‌ای برای حمله به ادلب دارند.

به کنال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادلب سوریه؛ بمباران، غار و پناهگاه‌های زیرزمینی

بشار اسد: با اردوغان دیدار کنم که چه شود؟ با هم نوشیدنی بنوشیم؟

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند