Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادلب سوریه؛ بمباران، غار و پناهگاه‌های زیرزمینی

 ادلب سوریه؛ بمباران، غار و پناهگاه‌های زیرزمینی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبد المنعم شیخ جاسم، از ساکنان ادلب می‌گوید که حفر این پناهگاه (غار) زیر زمینی ده روز به طول انجامیده و آن را تنها به وسیله کلنگ و با کمک فرزندانش کنده‌ است.

آگهی

بسیاری از ساکنان نواحی شمال غرب سوریه، از آخرین مناطق تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد، از بیم حملات هوایی ارتش سوریه پناهگاه‌های زیرمینی حفر کرده‌اند تا با خانواده‌های خود در آنها پناه گیرند. آنها از بیم جان خود و فرزندانشان گاهی تا ده روز در این غار‌های زیرزمینی سر می کنند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، در حملات هوایی اخیر نیروهای هوادار دولت سوریه به استان ادلب با هدف پاکسازی این مناطق، ۵۰ نفر از جمله ۳۰ غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

عبد المنعم شیخ جاسم، از ساکنان ادلب به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که حفر این پناهگاه (غار) زیر زمینی ده روز به طول انجامیده و آن را تنها به وسیله کلنگ و با کمک فرزندانش کنده‌ است.

وی این پناهگاه را در باغ منزل خود حفر کرده است. این خانواده دو سال پیش نیز زمانی که هواپیماهای دولت سوریه محله‌ آنها را بمباران می‌کردند در پناهگاه دست‌ساز زیرزمینی دیگری بودند. او می‌گوید: «تمام ساختمان فرو ریخت اما ما در این پناهگاه بودیم و شکر خدا هیچکداممان آسیب ندیدیم.»

عبدالمنعم که چهار دختر و دو پسر دارد می‌گوید قصد دارد تا دیوارهای این غار زیرزمینی را نقاشی کند و برای آن پله تعبیه کند تا ورود و خروج به آن را برای خانواده اش راحت‌تر کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
پناهگاه‌های زیرزمینی ساخته شده توسط احمد عبدالکریم از ساکنان ادلبرویترز

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی که به کشته شدن بیش از ۳۶۰ هزار نفر انجامیده است، ادلب همواره زیر آتش توپخانه و حملات هوایی دولت بشار اسد بوده است. حتی بیمارستان‌ها و مدارس این مناطق نیر برای در امان ماندن از بمباران به زیرزمین منتقل شده‌اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، طی حملات هوایی اخیر دولت بشار اسد در تاریخ هشتم سپتامبر سال جاری، یک بیمارستان زیرزمینی در الحص مورد اصابت قرار گرفت و علاوه بر خرابی‌های بسیار به تجهیزات این کلینیک آسیب جدی وارد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
کودک ساکن ادلب در پناهگاه زیرزمینی که برای نجات از حمملات هوایی حفر شده استرویترز

حدود سه میلیون نفر که بسیاری از آنان را آوارگان داخلی جنگ سوریه تشکیل می‌دهند در مناطق تحت کنترل شورشیان زندگی می‌کنند. سازمان ملل متحد در هفته‌های اخیر هشداد داده است که دور تازه حملات به ادلب می‌تواند «بزرگترین فاجعه انسانی قرن را رقم بزند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورشیان ادلب: خلع سلاح نمی‌شویم، دست به عملیات جدید هم می‌زنیم

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد