Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ازدواج فامیلی و روستای نابینایان یمن

Yemen's child
Yemen's child Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روستای مهات، واقع در استان لحج یمن، ساکنان نابینای زیادی دارد. از ۲۰۰ نفر اهالی این روستا، ۷۰ تن نابینا یا کم‌بینا هستند. با وجود شرایط جنگی یمن، بعید است پوشش و کمک‌های پزشکی کافی برای این روستا تأمین گردد.

آگهی

روستای مهات، واقع در استان لحج یمن، ساکنان نابینای زیادی دارد. از ۲۰۰ نفر اهالی این روستا، ۷۰ تن نابینا یا کم‌بینا هستند.

در این روستای فقیر مردمان به سختی روزگار خود را با کشاورزی و دامداری سپری می‌کنند. اما با جنگ داخلی که از سال ۲۰۱۵ کشور یمن را درگیر کرده حتی زمین‌های زراعی کوچک این روستاییان در خطر بیابان‌گرفتگی است. بعلاوه، از شروع جنگ داخلی تا کنون، دولت نیز حمایت‌های خود را قطع کرده است.

نابینایی این اهالی دلایل ژنتیکی دارد و نتیجه سنت ازدواج‌های خانوادگی پیاپی است. پزشکان می‌گویند نابینایی یا کاهش شدید بینایی چند ماه پس از تولد خود را نشان می‌دهد، زمانی که اعصاب چشم به دلایل ژنتیکی دیگر نمی‌تواند رشد طبیعی داشته باشد.

صالح، از اهالی این روستا می‌گوید که شش تن از خواهران و برادرانش نابینا هستند: «برادرم همین‌جا نشسته است، کاملاً نابیناست و مریض‌احوال. احتیاج به مراقبت دارد. این وضع برادرم است و این اوضاع ماست. هیچ کاری وجود ندارد. گاهی می‌رویم چوب و شاخه جمع‌آوری می‌کنیم. ولی هیچ کار دیگری نداریم. یا چوب برای آتش جمع می‌کنیم یا همین‌جا نشسته‌ایم.»

بیشتر بخوانید:

با وجود شرایط جنگی یمن و درگیری‌ها بین حوثی‌ها و ائتلاف کشورهای منطقه به رهبری عربستان سعودی که طرفدار رئیس‌جمهوری رسمی یمن است، بعید است پوشش و کمک‌های پزشکی کافی برای این روستا تأمین گردد.

البته پزشکان محلی نیز امید زیادی به درمان این نابینایی مادرزادی ندارند. دکتر ناصر علی ناصر در این باره می‌گوید: «مشکل ازدواج فامیلی است. در بیشتر مواقع درمانی برای این بیماری وجود ندارد. بسیاری کاملاً نابینا هستند و تعداد اندکی کم‌بینا و در هر دو صورت، درمان‌های مختلف جواب‌گو نبوده‌ است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

جنگ داخلی یمن تا به حال منجر به جابجایی ۳ میلیون نفر شده که این مسئله متعاقباً به هم‌ریختگی ساختار بهداشتی و پزشکی کشور را در پی داشته است.

با حصر یمن توسط ائتلاف کشورهای عربی، کمبود مواد اولیه و غذا روز به روز شدیدتر می‌شود. با وجود این نابسامانی‌، بعید است خطرات جدی ازدواج خانوادگی به این زود‌ی‌ها مورد توجه قرار گیرد. در مناطق روستایی یمن، ازدواج فامیلی امری رایج است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فعالان امور بشردوستانه: همچنان امکان ارسال کمک به یمن وجود ندارد

حوثی‌های یمن: به بندر ایلات اسرائیل و یک کشتی باری در خلیج عدن حمله کردیم

حملات حوثی‌ها با تسلیحات ایرانی در گزارش تصویری آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا