Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف: وقتمان را با مذاکره با آمریکا هدر نمی‌دهیم

ظریف: وقتمان را با مذاکره با آمریکا هدر نمی‌دهیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران می گوید تهران تا زمانی که واشنگتن از تصمیم خود مبنی بر خروج از برجام عقب نشینی نکرده است با ایالات متحده در مورد نقش ایران در منطقه خاورمیانه مذاکره نخواهد کرد.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران می گوید اتحادیه اروپا باید پیامدهای خروج آمریکا از برجام را خنثی کند.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با هفته نامه آلمانی «اشپیگل» تهدید کرد که تهران ممکن است در برابر «تهدید برجام از سوی آمریکا و انفعال اتحادیه اروپا»، سطح اجرای توافق هسته‌ای با قدرت های جهانی را کاهش دهد. به گفته وی ایران همچنین ممکن است غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد.

محمد جواد ظریف اظهار داشت: «اروپایی ها و دیگر امضاءکنندگان [برجام] باید برای جبران پیامد تحریم های آمریکا اقدام کنند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وزیر خارجه دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بسته پیشنهادی کشورهای اروپایی به ایران را «گامی مهم» ارزیابی کرد.به گفته وی اتحادیه اروپا باید این بسته پیشنهادی را برای منافع اقتصادی دراز مدت خود اجرا کند.

سخنان وزیر خارجه ایران در حالی بیان می شود که آلمان روز جمعه اعلام کرد که به همراه شرکای اروپایی خود در حال بررسی یک سیستم پرداخت مالی است که زمینه ادامه مبادلات تجاری با ایران را فراهم می کند.

این در حالی است که مقامات آلمانی در اظهارات غیررسمی خود تاکید می کنند که یک سیستم پرداخت مالی مستقل به شرکت های بزرگ اروپایی در برابر تحریم های آمریکا کمک نخواهد کرد.

محمد جواد ظریف در بخش دیگری از گفتگو با هفته نامه «اشپیگل» اولویت کشورش را فروش نفت در حد «معقول» و همکاری با دیگر کشورها و تشویق آنها به سرمایه‌گذاری در بخش فناوری و تحقیق در ایران دانست.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: «اروپا گفته است که توافق هسته‌ای [با ایران] در راستای منافع امنیتی‌اش است، در نتیجه اروپا باید آماده باشد برای امنیتش هزینه بپردازد. [...] هیچ چیز مجانی به دست نمی‌آید.»

محمد جواد ظریف افزود: «سوال اینجاست که اروپا می خواهد شرکت هایش از قوانین اروپایی پیروی کنند یا قوانین آمریکایی که به منزله تسلیم در برابر زورگویی آمریکا است.»

وزیر خارجه ایران در مورد واکنش ایران به عدم جبران تحریم‌های آمریکا از سوی اتحادیه اروپا اظهار داشت: «حتما نباید [توافق را] لغو کنیم. ماده ۳۶ توافق و همچنین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت امکان کاهش سطح اجرای برجام را بدون لغو آن فراهم کرده است.»

محمد جواد ظریف در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال افزایش سطح غنی سازی اورانیوم از سوی تهران گفت: «این یکی از احتمالات است.»

وزیر خارجه ایران همچنین مذاکره با آمریکا را «هدر دادن وقت» دانست و تاکید کرد که تهران تا زمانی که واشنگتن از تصمیم خود مبنی بر خروج از برجام عقب نشینی نکرده است با ایالات متحده در مورد نقش ایران در منطقه خاورمیانه مذاکره نخواهد کرد.

به گفته محمد جواد ظریف تهران تنها در صورتی مذاکره در مورد دیگر موضوعات را بررسی می کند که اتحادیه اروپا اجرای برجام را تضمین کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ دیدار جان کری با ظریف را «غیر قانونی» خواند

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام