ترامپ دیدار جان کری با ظریف را «غیر قانونی» خواند

جان کری و محمد جواد ظریف در زمان مذاکرات برجام
جان کری و محمد جواد ظریف در زمان مذاکرات برجام
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه پیشین ایالات متحده اخیرا گفته بود که از پایان دوران وزارتش تا کنون «سه چهار بار» با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ملاقات کرده است.

آگهی

دونالد ترامپ به خبر دیدار جان کری با محمد جواد ظریف برای گفتگو درباره برجام واکنش نشان داده و به شدت از وزیر خارجه در دولت باراک اوباما انتقاد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «جان کری دیدارهایی غیر قانونی با رژیم به شدت متخاصم ایران داشته است که تنها می‌تواند به تضعیف تلاش بزرگ ما و به زیان مردم آمریکا تمام شود. او به آنها گفته که صبر کنند تا دوره دولت ترامپ تمام شود! آیا [برای انجام این ملاقات] نام او در چهارچوب قانون ثبت ارتباط با عوامل خارجی ثبت شده بود؟ بد است!»

قانون ثبت ارتباط با عوامل خارجی قانونی در آمریکاست که بر اساس آن دولتمردان و سیاستمداران این کشور که در جهت منافع دولت‌های خارجی در این کشور فعالیت می‌کنند، ملزم به ثبت پیوندهای خود و نیز کمک‌های دریافتی از این دولت‌ها در مراجع رسمی هستند.

جان کری، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده اخیرا گفته بود که از پایان دوران وزارتش تا کنون «سه چهار بار» با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ملاقات کرده است.

بیشتر بخوانید:

جان کری همچنین گفته بود که دولت ترامپ در پی تغییر رژیم در ایران است. وی روز سه‌شنبه گذشته در گفتگو با خبرنگار شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس گفت:‌ «دولت ترامپ اساسا در استراتژی تغییر رژیم در ایران را دنبال می‌کند. اما به باور من آنها (با خروج از برجام) تصمیمی گرفته‌‌اند بسیار خطرناک که برای کشورمان غیرسازنده است.»

وی همچنین اعلام کرده بود که در ملاقات‌های خود با محمد جواد ظریف در نروژ، آلمان و چند جای دیگر از ایران خواسته است که «نگرانی جهانی در مورد برنامه موشکی و حمایت از حزب‌الله» را درک کنند.

هشدار وزارت امور خارجه آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا نیز به جان کری، وزیر خارجه پیشین این کشور نسبت به «تضعیف» سیاست کاخ سفید در برابر ایران هشدار داد.

یک مقام بلند پایه در وزارت خارجه آمریکا پیش از انتشار توئیت ترامپ گفت که وزیر خارجه پیشین نباید در پی این باشد که با سخنان خود، راهبرد رئیس جمهوری دونالد ترامپ در برابر ایران را «تضعیف» کند.

مانیشا سینگ، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور در نشست کمیته امور خارجه کاخ سفید با اشاره به ادعای آقای کری در مورد جلسات دیدار با مقام‌های ایرانی گفت: «من شخصا اطلاعی از آن جلسات ندارم. اما اگر چنین چیزی اتفاق افتاده باشد، به نظرم بسیار بیجاست.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: وقتمان را با مذاکره با آمریکا هدر نمی‌دهیم

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است