Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اقلیم کردستان عراق اعضای حزب دموکرات کردستان را به ایران تحویل نمی‌دهد

اقلیم کردستان عراق
اقلیم کردستان عراق Copyright آناتولی
Copyright آناتولی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از عراق خواسته بود باقی‌مانده اعضای حزب دموکرات کردستان را به ایران تحویل دهد.

آگهی

سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق با درخواست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران برای تحویل اعضای حزب منحله دموکرات کردستان به ایران مخالفت کرد.

به گزارش پایگاه خبر رسانی رودآو (نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق) سفین دزیی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان روز جمعه گفت: «تحویل هیچ یک از اعضای احزاب اپوزیسیون کردستان به ایران امکان پذیر نیست.»

سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران پیشتر خواهان استرداد یا اخراج اعضای حزب دموکرات کردستان (حدک) از ایران شده بود.

به گزارش ایسنا، آقای دزیی در جمع خبرنگاران گفت: « براساس برخی توافق‌ها این احزاب از دهه هشتاد قرن گذشته و از زمان نظام سابق در خاک کردستان و خاک عراق حضور دارند و بخش زیادی از آنها پناهنده هستند بنابراین باید به توافق‌ها و قوانین بین‌المللی در رابطه با پناهندگان و رفتار با آنها احترام گذاشت.»

خبرگزاری آناتولی
سفین دزیی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراقخبرگزاری آناتولی

بیشتر بخوانید:

سپاه پاسداران روز شنبه ۸ سپتامبر/۱۷ شهریور مقر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان (حدک) و پایگاه نظامی آن را با ۷ فروند موشک هدف قرار داد. در جریان این حمله ۱۴ نفر از اعضا و پیشمرگه‌های این حزب اپوزیسیون جان باختند.

ایران می‌گوید پس از حمله سال ۱۳۷۵/۱۹۹۶ به مقر حزب دموکرات کردستان ایران، توافق شده بود تا این حزب دیگر در خاک ایران عملیات نظامی انجام ندهد اما این حزب از سال گذشته نیروهای مسلح خود را به خاک ایران اعزام می‌کند. به گزارش رسانه‌های ایران در آن سال و پس از حمله سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان ایران، فواد معصوم، رئیس جمهوری کنونی عراق از اتحادیه میهنی، به عنوان میانجی از مرکزیت حدکا برای عدم اعزام پیشمرگه به خاک ایران، تعهد گرفت.

حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) از دو سال پیش اعلام کرد نیروهای مسلح خود را برای انجام عملیات تبلیغی و سیاسی به خاک ایران اعزام می‌کند. در این دو سال، پیشمرگه‌های حدکا بارها با نیروهای نظامی این کشور درگیر شده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی دو زندانی کُرد پس از نزدیک به سه دهه زندان

حمله هواداران حزب کومله به سفارت ایران در پاریس

روایت متفاوت سپاه پاسداران و حزب دموکرات کردستان ایران از درگیری در مناطق مرزی