Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران در بصره؛ پارلمان عراق روز شنبه جلسه اضطراری برگزار می کند

بحران در بصره؛ پارلمان عراق روز شنبه جلسه اضطراری برگزار می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها شهروند خشمگین عراقی روز پنج شنبه و برای چهارمین روز پیاپی به خیابان آمدند و با نیروهای پلیس درگیر شدند و چندین ساختمان دولتی را به آتش کشیدند.

آگهی

رئیس موقت پارلمان عراق روز جمعه موافقت کرد که پارلمان این کشور روز شنبه برای بررسی شرایط بحرانی بصره جلسه اضطراری برگزار کند.

در بیانیه‌ای که از سوی پارلمان منتشر شده آمده است: «به درخواست ۵۴ عضو پارلمان، ریاست پارلمان با برگزاری یک جلسه ویژه برای بحث درباره مشکلات، راه حل ها و وضعیت کنونی شهر بصره موافقت کرده است.»

صدها شهروند خشمگین عراقی روز پنج شنبه و برای چهارمین روز پیاپی به خیابان آمدند و با نیروهای پلیس درگیر شدند و چندین ساختمان دولتی را به آتش کشیدند.

معترضان به بیکاری، فساد و عدم رسیدگی کافی دولت به وضعیت رفاهی شهر از جمله قطع مکرر برق و شوری آب آشامیدنی اعتراض دارند. در اعتراضات روزهای گذشته دست کم ۱۰ معترض بدست نیروهای امنیتی عراقی کشته و دهها نفر زخمی شده اند.

دهها نفر از نیروهای امنیتی نیز در این اعتراضات زخمی شدند.

معترضان با پرتاب نارنجک های دست ساز و کوکتل مولوتوف و پرتاب سنگ با پلیس درگیر شده‌اند و پلیس در مقابل با پرتاب گاز اشک آور و شلیک تیرهای هوایی با معترضان مواجه شده است.

 معترضان همچنین روز پنج شنبه به ساختمان یک تلویزیون عراقی و ساختمان سپاه بدر در بصره حمله کردند و آنها را به آتش کشیدند. گفته شده است که در اعتراضات روز پنج شنبه دست کم ۳ نفر کشته شده‌اند. معترضان همچنین دفتر گروه «عصائب اهل الحق» از بزرگترین گروههای شبه نظامی شیعه و نزدیک به ایران را به آتش کشیدند.

همچنین برخی رسانه ها از تجمع معترضان در نزدیکی کنسولگری ایران در بصره خبر داده‌اند اما پلیس مانع نزدیک شدن معترضان به ساختمان کنسولگری شده است.

معترضان همچنین چندین ساختمان دولتی از جمله ساختمان فرمانداری بصره و دفتر حزب الدعوه را به آتش کشیدند و نیروهای امنیتی در بصره می گویند که برای مقابله با معترضان منتظر دستور از بغداد هستند.

شهر ۲ میلیونی بصره دومین شهر بزرگ عراق و قطب نفتی این کشور و یکی از پایگاههای اصلی شیعیان عراق به شمار می رود. اعتراضات به وضعیت رفاهی و بیکاری چندین ماه است که در این شهر و شهرهای اطراف آن ادامه دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افتتاح ساختمان جدید کنسولگری ایران در بصره ۴ روز پس از حمله به ساختمان قدیمی

چرایی ناآرامی های بصره؛ تحلیلی بر علل و سرانجام بحران کنونی در عراق

پرتاب ۴ راکت به سوی فرودگاه بصره