نبرد ادلب؛ هشدار آمریکا نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
کودکی با ماسک دست ساز در استان ادلب
کودکی با ماسک دست ساز در استان ادلب   -   کپی رایت  رویترز

جیم جفری، نماینده جدید آمریکا در امور سوریه نسبت به «افزایش بی ملاحظه تنش» از سوی نیروهای سوریه و روسیه در استان ادلب هشدار داد.

وی با تاکید بر اینکه «شواهد زیادی مبنی بر تدارک سلاح های شیمیایی» وجود دارد وضعیت استان ادلب را «بسیار خطرناک» توصیف کرد.

کاخ سفید پیش از این هشدار داده بود که واشنگتن و متحدانش «به سرعت و شدیدا» به استفاده از سلاح های شیمایی در استان ادلب سوریه واکنش نشان خواهد داد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
مردی با ماسک دست ساز در ادلبرویترز

از سوی دیگر چند کشور اروپایی در آستانه نشست سران ایران، روسیه و ترکیه از تهران و مسکو خواستند آتش بس در استان ادلب سوریه را تضمین کنند.

اجلاس تهران روز جمعه به میزبانی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و با شرکت ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور روسیه و ترکیه برگزار می شود.

در بیانیه هشت کشور اروپایی آمده است: «تهاجم گسترده نظامی به ادلب می تواند جان سه میلیون غیرنظامی از جمله یک میلیون کودک را به خطر اندازد.»

این بیانیه به امضای بریتانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک، لهستان، سوئد، ایتالیا و هلند رسیده است.

در حالی که تهاجم نظامی نیروهای دولتی سوریه به ادلب قریب الوقوع به نظر می رسد صدها غیرنظامی خروج از این استان را آغاز کرده اند.

ایران، روسیه و ترکیه از سال ۲۰۱۷ میلادی و با مشارکت گروه‌های شورشی سوریه (به جز جبهه‌النصره و داعش) مذاکرات صلح آستانه را به منظور ایجاد مناطق کاهش تنش در جنگ داخلی سوریه آغاز کرده اند.

بیشتر بخوانید: