Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نبرد ادلب؛ گلوله‌باران مواضع شورشیان و بیم آغاز تهاجم گسترده نظامی

شورشیان سوری در استان ادلب
شورشیان سوری در استان ادلب
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویترز در گزارشی اعلام کرده است که سرنوشت نهایی نبرد ادلب با نتایج نشست روسای جمهوری سه کشور روسیه، ترکیه و ایران گره خورده است.

آگهی

ارتش سوریه روز چهارشنبه استان ادلب، آخرین پایگاه شورشیان مخالف دولت مرکزی را با گلوله‌های خمپاره مورد حمله قرار داد.

بمباران این بخش از خاک تحت کنترل شورشیان در حالی صورت می گیرد که به ادعای یک ناظر نظامی مستقر در محل، شورشیان پیشتر برای جلوگیری از تهاجم نظامی نیروهای دولتی اقدام به تخریب به یکی از پل های ارتباطی شهر کرده اند.

دمشق با حمایت متحدان خود از جمله نیروهای پلیس نظامی روسیه در تدارک یک تهاجم نظامی گسترده برای بازپس گیری کنترل شهر ادلب و مناطق مجاور آن در شمال غرب کشور است. ارتش سوریه در همین راستا از روز سه شنبه در اقدامی مشترک با نظامیان روس پس از هفته ها حملات هوایی به این منطقه را آغاز کرده است.

رویترز در گزارشی اعلام کرده است که سرنوشت نهایی نبرد ادلب با نتایج نشست روسای جمهوری سه کشور روسیه، ترکیه و ایران گره خورده است. این نشست که سرگئی ریاباکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه از برپایی آن خبر داد، قرار است روز جمعه در تهران برگزار شود.

این درحالیست که رسانه های ترکیه پیشتر از برپایی این نشست در تبریز خبر داده بودند. آخرین دیدار روسای جمهوری سه کشور یاد شده به ماه آوریل در آنکارا باز می گردد.

بیشتر بخوانید:

چشم امید شورشیان به تلاش های ترکیه

حمله به ادلب که تدارک آن با حملات هوایی آغاز شده، مخالفت آمریکا و برخی از کشورهای غربی را به همراه دارد. به گفته تحلیلگران ترکیه در این میان نقش واسط را بازی می کند تا به بتواند به نوعی از وقوع این حمله جلوگیری کند و یا دست کم از گستردگی آن بکاهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شورشیان سوری به تلاش های ترکیه، متحد خود دلبسته اند تا این کشور بتواند با رایزنی نزد روسیه از تهاجمی گسترده به آخرین پایگاه مخالفان دولت مرکزی و وارد آمدن ضربه نهایی به هفت سال شورش در این کشور جلوگیری کند.

در این گزارش مصطفی سجاری، یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه نسبت به شدت تهاجم نظامی پیش رو به ادلب و حجم وسیع کشتاری که این حمله ممکن است به همراه داشته باشد، هشدار داده است.

شورشیان تحت حمایت ترکیه همچنین کنترل یک منطقه مجاور با مرز ترکیه در خاک سوریه را در دست دارند. آنکارا به این نیروها برای استقرار یک دولت محلی کمک کرده اند.

شورشیان که در نبردهای پیش عرصه را نیروهای نظامی سوریه واگذار کرده بودند به خوبی می دانند که ادلب آخرین پایگاه آنهاست و انتخاب دیگری جز مقاومت تا لحظه آخر ندارند.

محمد رشید، یکی دیگر از فرماندهان شورشیان می گوید: «ادلب دیگری وجود نخواهد داشت. ما یا در این منطقه می میریم و یا تا دستیابی به پیروزی مقاومت می کنیم.»

گفتنی است که واشنگتن به شدت نگران عملیات ارتش سوریه و نیروهای حامی دولت بشار اسد به ادلب است. دونالد ترامپ در آخرین واکنش خود به در پیش بودن تهاجم نظامی به پایگاه شورشیان سوری در ادلب، ضمن هشدار نسبت به وقوع این حمله از «اشتباه بزرگ روس ها و ایرانی ها» یاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سی هزار نفر از بمباران ادلب گریختند

حمایت روسیه از دمشق همزمان با تدارک ارتش سوریه برای تهاجم به ادلب

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند