Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برزیل؛ لولا دا سیلوا از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری محروم شد

اعتراض هواداران لولا داسیلوا به رای محرومیت وی از نامزدی انتخابات
اعتراض هواداران لولا داسیلوا به رای محرومیت وی از نامزدی انتخابات
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لولا دا سیلوا از ماه آوریل گذشته به دلیل فساد، رسوایی های متعدد مالی وپول شویی در زندان به سر می برد. وی از سوی دستگاه قضایی برزیل به تحمل بیش از دوازده سال مجازات زندان محکوم شده است.

آگهی

حزب کارگران برزیل اعلام کرد با همه توان و امکانات برای اعاده حق نامزدی لولا دا سیلوا، در انتخابات ریاست جمهوری مبارزه خواهد کرد.

موضع قاطع این حزب چپگرا برای حمایت از رئیس جمهوری سابق برزیل در حالی صورت می گیرد که دستگاه قضایی این کشور شامگاه جمعه رای به محرومیت آقای لولا به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری هفتم اکتبر داده است.

دلیل محرومیت اعمال شده برای نامزدی رئیس جمهوری سابق برزیل محکومیت قضایی و دارا بودن سابقه فساد مالی عنوان شده است.

این درحالیست که لولا دا سیلوا همواره اتهام های مطرح شده بر ضد خود را رد و آنها را توطئه ای سیاسی برای جلوگیری از ورود مجدد به عرصه سیاسی کشور قلمداد کرده است.

هواداران رئیس جمهوری سابق برزیل نیز ضمن اعلام حمایت از نامزدی لولا دا سیلوا برگزاری انتخابات بدون حضور وی را فرایندی غیردمکراتیک توصیف کرده اند.

دادگاه عالی انتخاباتی برزیل طی حکمی به صورت رسمی به لغو نامزدی رئیس جمهوری سابق برزیل در انتخابات رای داده است. بدین ترتیب قضات این دادگاه با اکثریت چهار به سه مخالفت خود را نامزدی لولا دا سیلوا در انتخابات ریاست جمهوری هفتم اکتبر در این کشور اعلام کرده اند.

لولا دا سیلوا از ماه آوریل گذشته به دلیل فساد، رسوایی های متعدد مالی وپول شویی در زندان به سر می برد. وی از سوی دستگاه قضایی برزیل به تحمل بیش از دوازده سال مجازات زندان محکوم شده است.

بیشتر بخوانید:

حزب کارگران برزیل پیش از آنکه هفتمین قاضی دادگاه انتخاباتی رای خود را اعلام کند این نهاد قضایی را به در پیش گرفتن رویکردی خشونت آمیز نسبت به چهره سرشناس جناح چپ متهم و تصریح کرد: «برای اعاده حقی که قانون و پیمان های بین المللی مصوب در برزیل برای لولا قائل هستند تمام تلاش خود را برای اعتراض به این رای و شکستن آن در تجدید نظر به خرج خواهیم داد.»

در بیانیه حزب کارگران همچنین آمده است: «ما به همراه مردم در خیابان به دفاع از لولا برخواهیم خواست زیرا او نامزدی است برای دمیدن امید در کشور.»

حزب کارگران برزیل در ادامه با دروغ توصیف کردن بهانه «سابقه پاک»، اصلی که بر اساس آن افراد دارای محکومیت قضایی از نامزدی محروم هستند، به ۱۴۵ مورد خاص از نامزدهای انتخابات شورای شهر در سال ۲۰۱۶ اشاره کرده که دارای وضعیتی مشابه لولا دا سیلوا بودند و بیش از نیمی از آنها نیز پیروز انتخابات شدند.

تشکیلات سیاسی تحت رهبری لولا دا سیلوا در بیانیه خود همچنین به توصیه کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد اشاره کرده که پیشتر از مقامات برزیل خواسته بود تا پیش از آنکه همه دادخواهی ها مورد بررسی قرار نگرفته برای رئیس جهوری سابق این کشور حق نامزدی در انتخابات را قائل شوند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز انتخابات دوقطبی برزیل؛ زورآزمایی نهایی راست‌افراطی و حزب کارگر

لوئیز لولا داسیلوا از سوی دادستانی رسما به پولشویی متهم شد

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد