لوئیز لولا داسیلوا از سوی دادستانی رسما به پولشویی متهم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
لوئیز لولا داسیلوا از سوی دادستانی رسما به پولشویی متهم شد

دادستان سائوپائولو لوئیز لولا داسیلوا، رئیس جمهوری سابق برزیل را رسما به پولشویی و فساد مالی متهم و تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده است.

رئیس جمهوری پیشین برزیل که این اتهامات را رد می کند هفتۀ گذشته در همین رابطه توسط پلیس بازداشت شد و تحت بازجویی قرار گرفت.

مالکیت یک آپارتمان پنت هاوس در مجموعه ساحلی مرکز توریستی گوآرویا که گفته می شود به همسر لوئیز لولا داسیلوا تعلق دارد و ارتباط شرکت سازندۀ این ساختمان ها با شرکت نفتی دولتی پتروبراوس نیز بخشی از سوالاتی است که در پروندۀ اتهام پولشویی به رئیس جمهوری سابق برزیل مطرح شده است. دادستان سائوپائولو همچنین وی را متهم کرده است در سال ۲۰۱۴ مبلغ ۲۴۷ هزار یورو از شرکت «او آ اس» که مالک این ساختمان هاست رشوه دریافت کرده است.

شرکت نفتی پتروبراوس به پولشویی و پرداخت رشوه های هنگفت به سیاستمداران برزیل و خرید حق قراردادهای تجاری متهم شده و در جریان تحقیقات در این زمینه، پای تعدادی از سیاستمداران مشهور و سناتورهای برزیل نیز به این پرونده کشیده شده است. مسئولان این شرکت همچنین متهم به تامین مالی کارزار انتخاباتی و هزینه های حزب کارگران این کشور شده اند که لولا داسیلوا و دیلما روسف، رئیس جمهوری کنونی برزیل از رهبران آن هستند.

قاضی دادگاه سائوپائولو پس از بررسی درخواست دادستان این شهر در مورد محاکمه رئیس جمهوری سابق برزیل یا متوقف کردن این تحقیقات تصمیم خواهد گرفت.

وکلای مدافع لوئیز لولا داسیلوا می گویند این اتهامات برای متزلزل کردن جایگاه رئیس جمهوری پیشین برزیل است. وی که از محبوبیت زیادی در برزیل برخوردار است از احتمال حضور خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ خبر داده است.