Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر دفاع فرانسه: سلاح‌هایی که به عربستان فروخته‌ایم علیه غیرنظامیان یمن استفاده نشده‌اند

وزیر دفاع فرانسه: سلاح‌هایی که به عربستان فروخته‌ایم علیه غیرنظامیان یمن استفاده نشده‌اند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما به یمن هیچ سلاحی نفروخته‌ایم. ما به عربستان سعودی و امارات سلاح فروخته‌ایم. تا آنجا که من می دانم هیچ سلاحی که ما فروخته باشیم علیه غیرنظامیان بکار گرفته نشده است.»

آگهی

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه که می گوید از شرایط یمن «خشمگین» است روز جمعه گفت تسلیحاتی که فرانسه به عربستان سعودی و امارات فروخته در حمله به غیرنظامیان یمنی بکار نرفته است.

پارلی در مراسمی در دانشگاه علوم سیاسی پاریس گفت: «من کاملا آگاهم که شرایط انسانی در یمن فاجعه بار است. من هم مانند شما خشمگینم.»

وزیر دفاع فرانسه همچنین گفت: «ما به یمن هیچ سلاحی نفروخته‌ایم. ما به عربستان سعودی و امارات سلاح فروخته‌ایم. تا آنجا که من می دانم هیچ سلاحی که ما فروخته باشیم علیه غیرنظامیان بکار گرفته نشده است.»

پارلی با اشاره به موشک‌هایی که حوثی‌ها از یمن به عربستان سعودی شلیک می کنند، گفت که عربستان سعودی «از سلاح‌هایی که ما برایش فراهم کرده‌ایم برای دفاع از خودش استفاده می کند.»

وزیر دفاع فرانسه در حالی این ادعا را مطرح می کند که سازمان‌های غیر دولتی بین المللی از جمله عفو بین‌الملل، فرانسه را به نقض مقررات بشردوستانه در یمن متهم کرده‌اند.

**بیشتر بخوانید: **افزایش فشارها بر دولت فرانسه برای توقف فروش سلاح به ریاض و ابوظبی

فلورانس پارلی با پذیرش اینکه برآورد و پیش بینی تمام اشکال سوء استفاده از سلاح‌هایی که به کشورهای دیگر فروخته می شود دشوار است گفت: «واقعیت این است که همین که سلاح را فروختیم، اگر رژیم‌ها عوض شوند و یا شرایط استفاده از این سلاح ها تغییر کند ما در شرایطی آسانی نخواهیم بود، نمی توانیم به عقب برگردیم و سلاح ها را پس بگیریم. می توانیم دیگر مهمات نفروشیم، ما دست مان کاملا خالی نیست اما نمی توانیم آنها را پس بگیریم.»

وی همچنین افزود که «ما نمی توانیم تمام ریسک‌ها را پیش بینی کنیم اما می توانیم گفتگوهای نزدیک و جدیی با کشورهایی داشته باشیم که این سلاح‌ها را استفاده می کنند.» وی بعنوان نمونه از کشور امارات مثال زد که فرانسه در آنجا یک پایگاه هوایی دارد و گفت که فرانسه با کشورهایی که سلاح خریده اند درباره شرایط استفاده از آنها صحبت خواهد کرد.

شرایط در یمن، جایی که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی گسترده‌ای انجام داده است به شدت وخیم است. حملات عربستان سعودی باعث کشته شدن صدها غیرنظامی بویژه کودکان در یمن شده است.

جنگ یمن تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشت که ۹۵۰۰ نفرشان غیرنظامی هستند و بیش از ۸ میلیون یمنی در قحطی زندگی می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مقام دولتی: آلمان توقف فروش سلاح به عربستان را تمدید می‌کند

آیا فرانسه شریک «جنایت جنگی» عربستان در یمن است؟

جنگ یمن؛ افشاگری درباره فروش مخفیانه تسلیحات بریتانیایی به عربستان