Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جنگ یمن؛ افشاگری درباره فروش مخفیانه تسلیحات بریتانیایی به عربستان

جنگ یمن؛ افشاگری درباره فروش مخفیانه تسلیحات بریتانیایی به عربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه در سایه بریتانیا دولت محافظه کار ترزا می را تهدیدی برای ادامه جنگ در یمن می داند.

آگهی

دولت محافظه کار بریتانیا متهم شده است که با صدور مجوز برای صادرات پنهانی و مخفیانه و گسترده تسلیحات به عربستان سعودی از حملات نظامی این کشور به یمن حمایت کرده است. 

انتشار جزئیاتی درباره صدور پنهانی این مجوزها که موجب شده است ارزش و نوع تسلیحات صادر شده به عربستان نامعلوم باقی بماند، در حالی صورت می گیرد که محمد بن سلمان، ولیعهد و مرد قدرتمند این کشور قصد دارد روز چهارشنبه به لندن سفر کند. وی در این سفر با ترزا می، نخست وزیر دولت محافظه کار دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این اولین بار نیست که در دو سال اخیر دولت بریتانیا محکوم می شود به عربستان سعودی سلاح می فروشد. اما فروش مخفیانه آن در گفتگوی امیلی تورنبری، وزیر خارجه در سایه بریتانیا از حزب کارگر، رقیب دولت محافظه کار، با تارنمای میدل ایست آی افشا می شود. 

بریتانیا با صدور مجوزهای عادی برای صادرات تسلیحات، از زمان آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۵، بیش از ۶.۴ میلیارد دلار اسلحه، از جمله جنگنده‌های پیشرفته و مهمات به عربستان فروخته است. این صادرات تاکنون رشد ۷۵ درصدی داشته است. در میان تسلیحات صادر شده، قطعات مهم برای جنگنده هایی که در یمن عملیات بمباران انجام می دهند نیز موجود است.

همچنین این مجوزها به دولت ترزا می اجازه می دهد چندین محموله را بدون نظارت پارلمانی و یا مردمی به یک مقصد خاص صادر کنند. امیلی تورنبری دولت بریتانیا را به «مخفی کردن نقش این کشور در دامن زدن به جنگ یمن» متهم می کند. خانم تورنبری در گفتگو با تارنمای میدل ایست آی گفته است: «دولت به جای این که از مسئولیت خود برای پایان دادن به این جنگ هولناک استفاده کند، اکنون در تلاش است نقش خود را مخفی کند.»

تاکنون بیشتر از ده هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند. گرسنگی و بیماری‌های واگیردار جان میلیون‌ها کودک یمنی را با خطر جدی روبرو کرده است. خانم تورنبری به تارنمای میدل ایست آی گفت که در صورت تشکیل دولت از حزب کارگر، در نظام صادرات تسلیحات این کشور «اصلاحاتی بنیادین» صورت خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان سعودی در پی مشارکت گسترده در صنعت اسلحه‌سازی آفریقای جنوبی

وزیر دفاع فرانسه: سلاح‌هایی که به عربستان فروخته‌ایم علیه غیرنظامیان یمن استفاده نشده‌اند

رویترز: عربستان از آمریکا خواسته در مقابل حملات حوثی‌ها خویشتن‌داری کند