کمیسیون اروپا خواستار طرح اضطراری بریتانیا برای حل مشکل مرز دو ایرلند شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کمیسیون اروپا خواستار طرح اضطراری بریتانیا برای حل مشکل مرز دو ایرلند شد

میشل بارنیه، نماینده اروپا در مذاکرات برکسیت از همتای بریتانیایی خود خواست تا در اولین فرصت طرح لندن برای حل مساله مرزهای دو ایرلند را اعلام کند.

وی روز جمعه گفت: «مساله مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی که بخشی از خاک بریتانیا است در اولویت قرار دارد.» میشل بارنیه همچنین تاکید کرد که این چالش مهم ترین مانع پیشرفت مذاکرات است و نقش امنیتی مهمی در این مذاکرات دارد.

در صورتی که مرزهای میان جمهوری ایرلند، به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا با ایرلند شمالی بسته شوند، ممکن است روابط شمال و جنوب بار دیگر متشنج شود. 

بیشتر بخوانید:

پیش تر در سال ۲۰۱۷ در دور اول مذاکرات، اتحادیه اروپا و دولت بریتانیا به این نتیجه رسیدند که تغییری در مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی صورت نگیرد. اما مخالفت های شدید طرفداران برکسیت سخت در بریتانیا مانع بزرگی بر سر عملی شدن چنین تصمیمی است. 

همزمان اعلام ترزا می، نخست وزیر بریتانیا درباره خروج کشورش از بازار مشترک اروپایی مسئولان اتحادیه را نگران کرده است چرا که آنها معتقدند با توجه به چنین تصمیمی ناگزیر باید کنترل های گمرکی در مرز دو ایرلند ایجاد شود.

دور دوم مذاکرات برکسیت در جریان است و هر چه زودتر طرفین باید به توافق نهایی برسند چرا که قرار است در ماه مارس سال ۲۰۱۹ مساله خروج بریتانیا از اتحادیه بطور کامل تمام شود. 

میشل بارنیه روز جمعه همزمان تاکید کرد که پیشرفت های محسوسی در زمینه های دیگر برای توافق نهایی بر سر برکسیت بدست آمده است.

وزیر برکسیت بریتانیا نیز روز جمعه تاکید کرد که اندک اندک اتحادیه اروپا و دولت متبوع وی به توافق های اولیه برای نهایی شدن فاز دوم و آخر مذاکرات دست می یابند.