Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بیش از یک پنجم از دختران ۱۴ سالۀ بریتانیا اقدام به خودزنی کرده‌اند

بیش از یک پنجم از دختران ۱۴ سالۀ بریتانیا اقدام به خودزنی کرده‌اند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از دلایلی که دختران نوجوان دست به چنین کاری زده‌اند، آن بوده است که در مدرسه با نظراتی درباره ظاهرشان بمباران شده‌ و از سوی دوستانشان برای دیده شدن در جامعه تحت فشار قرار گرفته‌اند.

آگهی

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط انجمن غیردولتی «The Children’s Society» بیش از یک پنجم از دختران چهارده سالۀ بریتانیا به روش‌هایی مانند ضربه زدن، بریدن یا سوزاندن اقدام به خودزنی کرده‌اند.

این تحقیق که نتیجۀ آن به‌تازگی منتشر شده، در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شده است. پاسخ دهندگان به پرسشهای این تحقیق نوجوانانی هستند که طی سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ میلادی در بریتانیا به دنیا آمده‌اند.

در این تحقیق از ۱۱ هزار نوجوان بریتانیایی پرسیده شده است که آیا در یک سال گذشته عمدا به خود صدمه وارد کرده‌اند؟ ۲۲ درصد از دختران و ۹.۲ درصد از پسران به این پرسش پاسخ مثبت دادند.

از دیگر نتایج تحقیق اینکه، نیمی از نوجوانان از هر دو جنس که خودزنی کرده‌اند، جذب گروههایی از هم سن‌های خود شده بودند که در سطح «نسبتا پایین‌تری از رفاه» قرار داشتند.

نرخ بالایی از افسردگی و تحت فشار قرار گرفتن از سوی جامعه همسالان از دیگر دلایل خودزنی بوده است.

این تحقیق همچنین نشان داد کودکانی که خانواده‌هایشان تبار هندی و پاکستانی و بنگلادشی یا سیاه دارند، بسیار کمتر از کودکان سفیدپوست خودزنی کرده‌اند.

به گفتۀ ماتیو رد، مدیر انجمن «The Children’s Society» یکی از دلایلی که دختران نوجوان دست به چنین کاری زده‌اند، آن بوده است که در مدرسه با نظراتی درباره ظاهرشان بمباران شده‌ و از سوی دوستانشان برای دیده شدن در جامعه تحت فشار قرار گرفته‌اند.

در این تحقیق رابطۀ ضعیفی میان درآمد خانواده‌ها و خودزنی نوجوانان یافت شد. با این وجود در مجموع نوجوانان متعلق به خانواده‌های دارای بالاترین درآمدها در جامعه، کمتر از نوجوانان متعلق به خانواده‌هایی با پایین‌ترین درآمد دست خودزنی زده‌اند.

بررسی پاسخ نوجوانان به دیگر پرسش‌های این تحقیق نیز نشان داد که بیش از ۶۰ درصد از نوجوانان مبتلا به افسردگی بالا و نیمی از نوجوانان با رضایت پایین از زندگی، همچنین بیش از ۳۰ درصد از نوجوانانی که مشکلات عاطفی و رفتاری زیادی داشتند، دست به خودزنی زده‌اند.

دیگر اینکه نوجوانان خودزن، طی دو دهۀ گذشته شادمانی کمتری را در زندگی خود تجربه کرده‌اند. دختران رضایت کمتری از زندگی خود داشتند و نشانه‌های افسردگی بیشتری در میان آنها دیده شده است. از جمله دلایل عدم رضایت آنها از زندگی، کلیشه‌های جنسیتی سنتی بوده است که همچنان در جامعه رواج دارند و می‌توانند به سلامت کودکان ضربه بزنند.

پژوهشگران در پایان این تحقیق پیشنهاد کرده‌اند که موضوعاتی مانند ظاهر و کلیشه‌های جنسیتی در برنامه‌های آموزشی نوجوانان گنجانده شود. آنها همچنین از دولت خواسته‌اند تا برای نوجوانان در همۀ مدارس متوسطه، امکان دسترسی به مشاوران برای نظارت منظم بر روحیه و سلامت روان نوجوانان فراهم شود.
این مشاوره‌ها باید هم موضوعات مرتبط با خانه، هم مدرسه و هم جامعۀ دوستان آنها را در بر بگیرد تا درنهایت زمینۀ شادمانی آنها را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا داروهای ضدافسردگی در برخی افراد نتیجه نمی‌دهد؟ علم پاسخ می‌دهد

نیمی از اروپایی‌ها: اتحادیه اروپا در مسیر نادرستی حرکت می‌کند

نوجوانان بریتانیایی برای رویارویی با حملات سایبری آموزش می بینند