رهبر ایران فرمانده نیروی دریایی سپاه را تغییر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه
علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه   -   کپی رایت  عکس: خبرگزاری فارس(علی خارا)

رهبر ایران با صدور حکمی فرمانده جدید نیروی دریایی سپاه پاسداران را منصوب کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز پنج‌شنبه با صدور حکمی علیرضا تنگسیری را به سمت فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران منصوب کرد.

همچنین علی فدوی که پیش از این فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران بود با حکم دیگری از سوی آقای خامنه‌ای، جایگزین جمال‌الدین آبرومند در معاونت هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران شد.

رهبر ایران در احکام خود تاکید کرده که تغییرات انجام شده توسط او به پیشنهاد محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انجام شده است.

رهبر ایران که مطابق قانون اساسی این کشور فرماندهی کل قوای مسلح را نیز برعهده دارد، در حکم آقای تنگسیری از او خواسته تا در دوره مسئولیتش رویکرد ساخت نیروی دریایی متحرک را مدنظر داشته باشد.

آقای خامنه‌ای در حکم آقای فدوی نیز از او خواسته تا کارآمدی ستاد سپاه را ارتقاء دهد.

بیشتر بخوانید:مقام آمریکایی: ایران در رزمایش اخیر خود موشک ضد ناو را آزمایش کرده است

تغییر در سطح فرماندهی نیروی دریایی سپاه در حالی انجام می‌شود که این نیرو اخیرا مانوری را در خلیج فارس برگزار کرده بود.

مطابق اعلام سپاه پاسداران ایران، نیروی دریایی این نهادنظامی مانوری را با عنوان «رزمایش اقتدار دریایی سپاه» از تاریخ ۱۱ تا ۱۴ مرداد ماه گذشته تدارک دیده بود. در همنی حال هفته گذشته آمریکا اعلام کرد که ایران یک موشک کوتاه برد ضد ناو را در تنگه هرمز و در جریان برگزاری مانور سپاه پاسداران آزمایش کرده است.

شبکه فاکس‌نیوز نیز به نقل از یک مقام آمریکایی می‌نویسد که موشک آزمایش شده نیوری دریایی سپاه، فاتح ۱۱۰ نام داشته و با عبور بر فراز تنگه هرمز مسیری ۱۶۰ کیلومتری را به سمت محل آزمایش در یک بیابان داخل ایران طی کرده است.

در واکنش به این اقدام نیروی دریایی سپاه، ژنرال جوزف وتل، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای آمریکایی گفت: «کاملا برای ما آشکار است که آنها در نظر داشتند با این رزمایش نظامی این پیغام را همزمان با نزدیک شدن به زمان اجرایی شدن تحریم‌ها بفرستند که دارای توانایی‌های نظامی هستند.»

بیشتر بخوانید:واکنش آمریکا به تهدید بستن تنگه هرمز از سوی ایران

مطابق اعلام آمریکا، موج دوم تحریم های این کشور علیه ایران که شامل تحریم های بانکی و تحریم خرید نفت ایران خواهد بود، از ۴ ماه نوامبر باز خواهد گشت.

پیشتر برخی مقامات ارشد سپاه پاسداران تهدید کرده بودند که در صورت به صفر رساندن صادرات نفت ایران، توان نظامی خود در مسدود کردن تنگه هرمز را به نمایش خواهند گذاشت. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بود که با تشدید فشارهای آمریکا بر ایران، رفتار نیروی دریایی سپاه با نیروی دریایی آمریکا که در خلیج فارس مستقر هستند، تغییر کرده و فاقد هرگونه مزاحمت شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید