ایران: به نیروهای فرامنطقه‌ای اجازه حضور در خزر نمی‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رزمایش مشترک دریایی ایران و روسیه  در آب های خزر
رزمایش مشترک دریایی ایران و روسیه در آب های خزر   -   کپی رایت  عکس از خبرگزاری مهر

ایران و روسیه در حال تدارک یک رزمایش مشترک نظامی در آب های دریای خزر هستند. فرمانده نیروی دریایی ایران با اعلام این مطلب خزر را دریای صلح و دوستی توصیف و تاکید کرد که قدرت های فرامنطقه ای اجازه حضور در این پهنه آبی را نخواهند داشت.

دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ایران که با خبرگزاری مهر سخن می گفت در ادامه ضمن تاکید بر گسترش روابط و تعاملات با نیروی دریایی روسیه تصریح کرد: «همکاری بین دو نیروی دریایی ایران و روسیه و همچنین نیروهای دریایی منطقه خزر طی سال‌های اخیر به شدت تعمیق یافته است.»

به گفته فرمانده نیروی دریایی، تمرین های امداد و نجات به همراه رزمایش های تاکتیکی و مقابله با دزدان دریایی بخش هایی از مانورمشترک میان نیروهای دریایی دو کشور است که در آینده ای نزدیک در آب های خزر به اجرا گذاشته خواهد شد.

ایران و روسیه همانطور که حسین خانزادی به صراحت اعلام کرده در گذشته نیز به خصوص در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ تمرین های دریایی مشترکی در آب های خزر اجرا کرده اند. دو کشور که منافع مشترکی را در سوریه دنبال می کنند بارها به یکدیگر در حملات نظامی بر ضد مخالفان دولت سوریه و نیز نیروهای عضو گروه موسوم به خلافت اسلامی در این کشور یاری رسانده اند.

فرمانده نیروهای دریایی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بسته بودن دریاچه خزر و مسئولیت کشورهای منطقه در تامین امنیت آن تاکید کرد : «در خزر اجازه حضور نظامی به هیچ نیروی فرامنطقه ای را نمی دهیم و قطعا با آن برخورد می کنیم.»

روسیه سال گذشته بارها اعلام کرد برغم تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از توافقنامه هسته ای ایران و اعمال تحریم های مضاعف بر این کشور مصمم به تعمیق و گسترش روابط با تهران است.

بیشتر بخوانید: