Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیدار خانواده‌های کره‌ای بعد از ۶۵ سال جدایی

مادر و فرزند کره‌ای بعد از شش دهه انتظار ملاقات کردند
مادر و فرزند کره‌ای بعد از شش دهه انتظار ملاقات کردند Copyright روترز
Copyright روترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این دیدار نتیجه تجدید توافق در این زمینه بین دو کره در سال جاری است. رهبران دو کشور، کیم جون-او و مون جه-این، در اجلاس ماه آوریل و مه (اردیبهشت و خرداد) خود با برگزاری دور جدید ملاقات‌ها بین‌ خویشاندان جداافتاده موافقت کردند.

آگهی

خویشاوندان حدود ۹۰ خانواده از دو کره شمالی و جنوبی بعد از ۶۵ سال انتظار روز دوشنبه ۲۰ اوت یکدیگر را ملاقات کردند. دیدار کوتاه یازده ساعته این بستگان در منطقه گردشگری کوه کومگانگ کره شمالی صورت گرفت.

این خویشاوندان در طول جنگ دو کره در بین سالهای۱۹۵۰-۱۹۵۳ میلادی به دلیل تجزیه کره و ایجاد دو کشور، از هم جدا شدند.

این دیدار نتیجه تجدید توافق در این زمینه بین دو کره در سال جاری است. رهبران دو کشور، کیم جون-اون و مون جه-این، در اجلاس ماه آوریل و مه (اردیبهشت و خرداد) خود با برگزاری دور جدید ملاقات‌ها بین‌ خویشاندان جداافتاده موافقت کردند.

رویترز
مادر و فرزند بعد از شش دهه انتظار همدیگر را ملاقات می‌کنندرویترز

حدود ۳۳۰ شهروند کره جنوبی از ۸۹ خانواده توانستند ۱۸۵ نفر از خویشاوندان کره شمالی خود را پس از شش دهه جدایی ملاقات کنند. این خانواده‌های جدا شده، قربانیان شرایط بعد از جنگ کره هستند چرا که این جنگ با انعقاد قرارداد صلح به پایان نرسید، بلکه تنها به آتش‌بسی منجر شد که هنوز جاری است. به‌علاوه، به مرور زمان، برنامه هسته‌ای کره شمالی روابط دو کشور را تضعیف کرد.

بیش از ۵۷ هزار شهروند کره جنوبی در طرح ملاقات با خویشاوندان خود در کره شمالی ثبت نام کرده‌اند. سالهاست کره جنوبی خواستار برگزاری دیدارهای منظم، حتی به شکل کنفرانس‌های ویدئویی برای این خانواده‌هاست، ولی این دیدارها غالباً قربانی روابط تیره دو کشور می‌شود.

بیشتر بخوانید:‌

رئیس جمهور کره جنوبی، مون جه‌-این، که خود خویشاوندانی در کره شمالی دارد، در جمع مشاوران دفتر ریاست جمهوری بر لزوم افزایش این دیدارها و اجرای مرتب آن، و حق این خویشاوندان برای تبادل نامه و امکان دسترسی تلفنی- ویدئویی تأکید کرد.

وی گفت: «برای هر دو دولت شرم‌آور است که بسیاری از این افراد بدون اینکه بدانند بستگانشان در کشور دیگر زنده‌اند یا نه، از دنیا رفته‌اند. گسترش و تسریع ملاقات خانواده‌ها اولویت بالایی دارد.»

Reuters

طبق اعلام صلیب سرخ، قرار بود ۹۳ خانواده در این دیدار شرکت کنند که چهار نفر از کره جنوبی به دلیل شرایط نامساعد جسمی مجبور به لغو حضور خود شدند.

وزارت اتحاد دو کره اعلام کرد از روز پنج شنبه آینده، ۸۸ خانواده دیگر همدیگر را ملاقات می‌کنند که ۴۶۹ تن از آنان از کره جنوبی و ۱۲۸ تن از کره شمالی هستند.

این ملاقات‌ها که از سال ۱۹۸۵ میلادی آغاز شد، طبق گفته‌های بازماندگان، بسیار دردناک است چرا که این افراد فرصت دیگری برای دیدار بستگان خود نخواهند داشت. به دلیل شرایط دشوار برگزاری این دیدارها، به اشخاص بالای ۸۰ سال و کسانی که برای اولین بار فرصت ملاقات بستگان خود را دارند، اولویت داده شده است.

بیشتر بخوانید:‌

حدود ۱۳۲ هزار و ۶۰۰ نفر در کره جنوبی در پایان ماه ژوئیه امسال در فهرست خانواده‌های جداشده ثبت‌نام کرده بودند. از ۵۷ هزار عضو این فهرست که هنوز زنده‌اند، بیش از ۴۰ درصد دهه هشتم و بیش از ۲۱ درصد دهه نهم زندگی خود را سپری می‌کنند.

یکی از پزشکان کره جنوبی در این‌باره می‌گوید: «اکثر شرکت‌کنندگان مسن هستند و از مشکلات جسمی رنج می‌برند. ما وضعیت سلامت آنها را قبل از دیدارها بررسی می‌کنیم.»

رهبر کره شمالی، در نشست تاریخی خردادماه خود با رئیس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ اعلام کرد کشورش برنامه هسته‌ای خود را در صورتی که واشنگتن تضمین‌های امنیتی لازم را فراهم کند، تعلیق می‌کند ولی دو طرف هنوز توافقی درباره چگونگی دستیابی به این هدف ندارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از سازنده توصیف شدن مذاکرات خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ توسط پمپئو تا اظهار تاسف وزارت خارجه کره شمالی

کره شمالی ساعت رسمی خود را با سئول هماهنگ می‌کند

نشست تاریخی سران شبه جزیره؛ دو کشور تا آخر سال پایان جنگ کره را اعلام می‌کنند