Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاهش شدید زائران ایرانی صنعت گردشگری نجف را به حال مرگ انداخته است

زائر ایرانی در نجف
زائر ایرانی در نجف Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر نجف در عراق که زمانی مقصد هزاران مسافر ایرانی بود این روزها با بحران حاصل از کاهش شدید زائران ایرانی دست و پنجه نرم می‌کند.

آگهی

هتل‌های متروکه، بازارهای کساد و صنعت گردشگری در حال احتضار؛ شهر نجف در عراق که زمانی مقصد صدها هزار مسافر ایرانی بود این روزها با بحران حاصل از کاهش شدید زائران ایرانی دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تحریم‌های آمریکا علیه ایران سبب شده است تا مسافران شیعه ایرانی که همه ساله به این شهر مقدس مذهبی می‌آمدند تا حرم علی‌ ابن‌ ابی‌طالب، داماد پیامبر اسلام را زیارت کنند، از خیر انجام سفر بگذرند. سالانه ۱.۵ میلیون نفر زائر به این شهر می‌آمدند که به گفته رئیس اتحادیه هتلداران نجف، ۸۵ درصد آن‌ها ایرانی بودند.

شمار بسیاری از رزرواسیون‌های ۲۸۵ هتل نجف لغو شده‌اند. صاحب هتل البلاد الامین نجف می‌گوید به دلیل کاهش شدید مسافران ایرانی، قیمت هتل‌ها شکسته شده‌اند و گاه تا ۵۰ درصد افت داشته‌اند.

در فرودگاه نجف که روزانه ۳۵ پرواز بین دو کشور برقرار بود امروز تنها ۱۲ پرواز برقرار است و آن‌ هم از عراق به سمت شهرهای مقدس ایران.

در نجف تابلوی بسیاری از مغازه‌ها را به فارسی می‌شود دید، امری که نشان از تلاش برای جذب خریداران ایرانی دارد. با این حال وضع بازار با کاهش شدید مسافران ایرانی به مخاطره افتاده است. پول ایران در اثر بحران ارزی در عرض ۶ ماه دو‌سوم ارزش خودش را از دست داده است.

فرزاد رضاعلی، یک مسافر ایرانی که موفق شده هزینه سفر به نجف را بپردازد می‌گوید: «از ایرانی‌ها دیگر کسی به عراق نمی‌آید. به این خاطر که ریال دیگر مفت هم نمی‌ارزد.»

رویترز
زائران زن ایرانی در حرم امام علی در نجفرویترز

بیشتر بخوانید:

یک هفته از زمانی که ایالات متحده دور جدید تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کرده می‌گذرد و از ماه نوامبر نیز تحریم‌ها علیه بانک مرکزی و فرآورده‌های نفتی ایران نیز شروع می‌شود. در ژانویه ۲۰۱۸ هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران ۴۲۹۰۰ ریال بود، امروز ارزش آن در حوالی ۱۲۰۰۰۰ ریال چرخ می‌زند.

در عراق صنعت گردشگری تقریبا به طور کامل اختصاص به توریسم مذهبی دارد و در شهرهای نجف و شهر دیگر مذهبی شیعیان کربلا متمرکز است.

لغو سفر زائران ایرانی می‌تواند پیامدهای ناگواری برای صنعت گردشگری عراق داشته باشد. بر طبق آمار سازمان جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۷ ، حدود ۵۴۵ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مشاغل مربوط به گردشگری عراق مشغول به کار هستند که صنعتی بالغ بر ۵ میلیارد دلار را تشکیل می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست بغداد از واشنگتن برای معافیت از برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

قیمت دلار از مرز ۱۱ هزار تومان گذشت

پیش‌بینی درآمد دستکم ۱۰ میلیارد دلاری برای عربستانی‌های مکه با آغاز مناسک حج