هند واردات نفت از ایران را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد

پالایشگاه بمبئی
پالایشگاه بمبئی Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هند به امید بهره‌مندی از معافیت‌های آمریکا در قبال تحریم خرید نفت ایران، تصمیم گرفته تا خرید نفت خود از این کشور را به جای ۱۰۰ درصد، ۵۰ درصد کاهش دهد.

آگهی

هند به امید بهره‌مندی از معافیت‌های آمریکا در قبال تحریم خرید نفت ایران، تصمیم گرفته تا خرید نفت خود از این کشور را به جای ۱۰۰ درصد، ۵۰ درصد کاهش دهد.

خبرگزاری بلومبرگ روز چهارشنبه به نقل از یک منبع آگاه نوشت که ارائه تخفیف قیمتی بالا از سوی ایران، امکان تسویه سه ماهه وجه و حمل رایگان نفت، دولت هند را به این نتیجه رسانده که یافتن شرایط خرید قابل رقابت با پیشنهادهای ایران دشوار است و بهتر است که نفت بخشی از پالایشگاه‌های این کشور همچنان از ایران تامین شود.

این تصمیم دولت هند در شرایطی اتخاذ شده که دو ماه پیش و در جریان سفر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به هند، آمریکا سعی کرد این را برای تبعیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران متقاعد کند.

متعاقب این سفر هند از آغاز تلاش خود برای کاهش واردات نفت از ایران خبر داد. با این وجود دولت آمریکا اعلام کرد که پیشنهاد برخی متحدان خود را برای معافیت از تحریم های ایران بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هر چند که آمریکا در گام اول درخواست کشورهای اروپایی در این خصوص را رد کرد ولی هند امیدوار است تا در جریان مذاکرات ماه آینده دو کشور بتواند امتیاز کاهش ۵۰ درصد واردات نفت ایران را از دولت آمریکا اخذ کند.

تاکنون ژاپن و کره‌جنوبی همراهی خود با آمریکا را اعلام کرده‌اند ولی هند و چین تاکید دارند که امکان به صفر رساندن واردات نفت ایران را ندارند. در این خصوص بلومبرگ مدعی شده که آمریکا موافقت ضمنی خود را با کاهش ۵۰ درصدی واردات نفت این دو کشور از ایران اعلام کرده است.

هند در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی وارد‌کننده روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه از صادرات ۲ میلیون و ۲۰۰ هزاربشکه‌ای نفت ایران بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: هند برغم تحریم‌های آمریکا نفت ایران را خواهد خرید

عبادی: نگفتم از تحریم‌ها تبعیت می‌کنیم، از دلار در مبادلات با ایران استفاده نمی کنیم

پایان عملیات ۱۲ ساعته؛ نیروی دریایی هند کشتی ماهیگیری ایرانی را از چنگ دزدان دریایی نجات داد