Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عبادی: نگفتم از تحریم‌ها تبعیت می‌کنیم، از دلار در مبادلات با ایران استفاده نمی کنیم

حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق
حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست‌وزیر عراق گفته است این کشور از ممنوعیت معاملات تجاری دلاری با ایران تبعیت می‌کند اما الزامی به پیروی از همه تحریم‌ها علیه ایران ندارد.

آگهی

نخست‌وزیر عراق گفته است این کشور از ممنوعیت معاملات تجاری دلاری با ایران تبعیت می‌کند اما الزامی به پیروی از همه تحریم‌ها علیه ایران ندارد.

آقای عبادی در جریان کنفرانس مطبوعاتی گفت: «درباره مسئله ایران تعهد ما نسبت به عدم استفاده از دلار در مبادلات است نه تبعیت از تحریم‌های آمریکا.»

این اظهارات تازه نخست‌وزیر عراق در تضاد با سخنان پیشین او قرار می‌گیرد که گفته بود این کشور علی‌رغم مخالفت کلی با استراتژی وضع تحریم‌ها، از تحریم‌ها علیه ایران پیروی خواهد کرد: « ما آن‌ها (تحریم‌ها ضد ایران) را یک خطای راهبردی و غیرصحیح می‌دانیم اما آن‌ها را اجرا خواهیم کرد تا از منافع مردم‌مان دفاع کنیم.»

آقای عبادی در جریان جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران گفت: «من نگفتم از تحریم‌ها تبعیت می‌کنیم، من گفتم از استفاده نکردن از دلار در مبادلات تبعیت می‌کنیم. ما چاره دیگری نداریم.»

نخست‌وزیر عراق همچنین در پاسخ به این سوال که آیا عراق وارادت کالا را برای شرکت‌های دولتی‌اش از ایران متوقف خواهد کرد یا نه گفت: «صادقانه تا کنون تصمیمی در این مورد نگرفته‌ایم.»

فشارهای سیاسی از زمان اظهارات آقای عبادی دائر بر مشارکت در تحریم‌ها علیه ایران شدت یافته است. شماری از نیروهای سیاسی عراق نظیر نوری‌المالکی نخست‌وزیر سابق این کشور، مقتدی صدر رهبر ائتلاف سائرون، عمار حکیم رهبر اسبق مجلس اعلای اسلامی و همچنین نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران همچون گروه عصائب‌ اهل الحق و حرکة حزب‌الله النجبا‌ء به همراه تعدادی از مقامات سیاسی ایرانی از آقای عبادی انتقاد کرده بودند.

دفتر مطبوعاتی نخست‌وزیر عراق همچنین روز گذشته اعلام کرد سفر زمان‌بندی شده آقای عبادی به ایران که قرار بود روز سه‌شنبه هفته جاری ۱۴ اوت صورت پذیرد لغو شده است.

عراق همزمان متحد آمریکا و ایران به شمار می‌رود. مقامات ایالات متحده از کشورهای جهان خواسته‌اند به تحریم‌های وضع شده علیه ایران بپیوندند، در غیر اینصورت خود هدف تحریم‌های ثانویه قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند واردات نفت از ایران را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد

ممنوعیت معاملات دلاری در عراق؛ یک مقام ایرانی: ۲۰ درصد از ارزش محموله‌های صادراتی ایران کاسته می‌شود

گرانی دلار در عراق پس از مقابله با پولشویی برای ایران؛ معترضان به خیابان آمدند