ظریف: هند برغم تحریم‌های آمریکا نفت ایران را خواهد خرید

 ظریف: هند برغم تحریم‌های آمریکا نفت ایران را خواهد خرید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ظریف: هند برغم تحریم‌های آمریکا نفت ایران را خواهد خرید

آگهی

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید هند، با وجود تحریم‌های آمریکا به خرید نفت ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش رویترز، آقای ظریف پس از دیدار با سوشما سواراج، همتای هندی خود در نیویورک گفت: «هند به خرید نفت و ادامه همکاری‌های افتصادی با ایران متعهد است.»

این سخنان در حالی عنوان می‌شود که در جریان سفر دو هفته پیش مایک پمپئو و جیمز ماتیس، وزاری خارجه و دفاع ایالات متحده به دهلی نو، آمریکا رسما از هند درخواست کرد تا خرید نفت از ایران را به صفر برساند.

هند که پس از چین دومین مشتری عمده نفت ایران به شمار می‌رود، پیشاپیش و قبل از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، واردات نفت خود از این کشور را کاهش داده است.

بیشتر بخوانید:

آقای ظریف در پاسخ به پرسشی درباره تضمین ادامه خرید نفت از ایران گفت: «ما همکاری‌های گسترده‌ای با هند داریم که مشارکت در بخش انرژی، یکی از آن‌ها است. ایران همیشه یکی از منابع قابل اعتماد تامین انرژی برای هند بوده است.»

پیش از تصویب برجام در سال ۲۰۱۵ و در زمان اعمال دور پیشین تحریم‌های نفتی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه تهران، هند یکی از معدود کشورهایی بود که به خرید نفت از ایران ادامه داد. با وجود بروز مشکلاتی برای انتقال بهای خرید نفت هند از ایران، پس از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های بانکی ایران موفق شد طلب خود را به روپیه از هند دریافت کند.

اجرای پروژه توسعه بندر چابهار، یکی دیگر از برنامه‌های مشترک ایران و هندوستان به دلیل تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، با چالش روبه‌رو است. توسعه بندر چابهار به دلیل امکان رهایی افغانستان از وابستگی به بندر گوام پاکستان برای ارتباط با آب‌های آزاد، برای هندوستان اهمیت استراتژیک و ژئوپولیتیک بالایی دارد. یک بانک دولتی هند، مسئول تامین مالی این پروژه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واردات نفت هند از ایران؛ کمتر از ۱۲ میلیون بشکه در ماه

هند واردات نفت از ایران را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد

هند با آمریکا منافع مشترک دارد نه ارزش‌های مشابه؛ چرا دهلی نو نمی‌تواند متحد واشنگن باشد؟