Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درز سندی از نشست پوتین و ترامپ؛ محتوای درخواست رسمی روسیه از آمریکا فاش شد

درز سندی از نشست پوتین و ترامپ؛ محتوای درخواست رسمی روسیه از آمریکا فاش شد
Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان نشست اخیر با همتای آمریکایی خود، دونالد ترامپ، درخواست ویژه‌ای را برای کنترل تسلیحات خاص دو کشور ارائه کرده است.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان نشست اخیر با همتای آمریکایی خود، دونالد ترامپ، درخواست ویژه‌ای را برای کنترل تسلیحات خاص دو کشور به خصوص سلاح‌های هسته‌ای و فضایی ارائه کرده است.

براساس سند درز کرده روسی با عنوان «مذاکره کنترل تسلیحات» که در اختیار نشریه پولتیکو قرار گرفته، در جریان نشست دو طرف که ۱۶ ماه ژوئیه در هلسینکی برگزار شد، آقای پوتین به رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد کرده تا بر اساس توافقی پنج ساله موضوع کنترل سلاح‌های هسته‌ای را در قالب معاهده‌ای به نام «شروع دوباره» به جریان بیندازند.

سند روسی حاوی مجموعه‌ای از زمینه‌هایی است که دو کشور می‌توانند با هدف کاهش خطرات توسعه سلاح‌های هسته‌ای با یکدیگر همکاری کنند. این سند هدف از این همکاری را بازسازی اعتماد از دست رفته میان دو کشور عنوان کرده است.

جزئیات بیشتری که در این سند ارائه شده نشان می‌دهد که آقای پوتین علاقمند است تا دو کشور روسیه و آمریکا همچون گذشته بر اقدامات سنتی خود در مورد کنترل سلاح‌های هسته‌ای متمرکز شوند. با این حال صحت و سقم سندی که در اختیار پولیتیکو قرار گرفته تاکنون از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

بیشتر بخوانید:واکنش کنگره آمریکا به دیدار ترامپ و پوتین؛ «بزدلانه و شرم‌آور»

همچنین سند فاش روسی نشان می‌دهد که رئیس جمهوری روسیه از همتای آمریکایی خود خواسته تا با توجه به تجربه حاصل از تنش‌های رخ داده در شرق اروپا اقدام‌های لازم را بری جلوگیری از رویارویی نظامی یا تداخل تحرکات نظامی دو کشور در اروپا انجام دهند. آقای پوتین لازمه موفقیت در این خصوص را افزایش اعتماد میان دو طرف از طریق افزایش شفافیت نظامی عنوان کرده است.

روسیه همچنین پیشنهاد داده که در ابتدای امر با بهره‌گیری از توان کارشناسان امر، انواع سلاح‌های هسته‌ای دو طرف شناسایی و راهکارهای کنترل آنها ارائه شود و سپس با برگزاری نشست‌هایی در سطح معاون رئیس جمهوری و معاونان وزرای خارجه دو کشور موضوع برقراری «ثبات استراتژیک» از جمله مساله پیچیده سوریه مورد بحث قرار گیرد.

روسیه همچنین از آمریکا خواسته تا نشست‌هایی تکمیلی را نیز با حضور رؤسای جمهوری و وزرای دفاع دو کشور برگزار کنند.

جان رود، معاون وزیر دفاع آمریکا در ماه ژوئیه تأیید کرد که برگزاری نشست‌هایی با عنوان «ثبات استراتژیک» در حال برنامه‌ریزی و زمانبندی است.

بیشتر بخوانید:پایان دیدار پوتین و ترامپ در هلسینکی؛ ترامپ:‌ شروع خوبی بود

نخستین دور از مذاکرات رسمی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در خصوص مسايل مهم دو جانبه و جهانی، ۱۶ ماه ژوئیه و در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند برگزار شد. جلسه دو رهبر قدرتمند جهان بیش از دو ساعت به طول انجامید و با شرکت در یک ضیافت ناهار به پایان رسید. هر دو رئیس جمهوری پس از این نشست به رسانه‌ها گفتند که گامی بزرگ برای حل مساثل فیمابین برداشته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ولادیمیر پوتین: دونالد ترامپ به حرفهای من گوش می‌دهد

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه

پوتین برای تامین کسری بودجه جنگ اوکراین دست به دامن شرکت‌ها و ثروتمندان شد