توانبخشی و بازگشت به جامعه؛ آغازی دوباره برای قربانیان جنگ‌ در عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توانبخشی و بازگشت به جامعه؛ آغازی دوباره برای قربانیان جنگ‌ در عراق

طی ۲۰ سال بیش از ۱۰ هزار نفر مجروحان جنگی در مرکز توانبخشی سلیمانیه در کردستان عراق اندام مصنوعی دریافت می‌کنند. 

این مرکز را سال ۱۹۹۸ یکی از سازمان های غیردولتی ایتالیا در مرز کردستان عراق با ایران به‌راه انداخت. این منطقه طی جنگ ایران و عراق و جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ به شکل گسترده‌ای مین گذاری شده است.

امروزه بیماران از سراسر عراق و حتی ایران و سوریه برای درمان به این مرکز مراجعه می‌کنند. 

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مسئول این برنامه در عراق می‌گوید:‌ «شایع‌ترین موارد مربوط به قطع عضو از زانو است. تعداد کمی از افرادی که به اینجا مراجعه می‌کنند، دچار نقص عضو در اندام فوقانی هستند و عده‌ای هم به خاطر قطع دست به ما مراجعه می‌کنند. علت بخش عمده ای از این قطع عضوها انفجار مین است.»

بعد از گذشت چند ماه از پایان نبرد موصل، بیش از ۴۸۰۰ نفر از کسانی که دچار قطع عضو شده بودند، برای دریافت اندام مصنوعی در لیست انتظار بودند. تا کنون به وضعیت ۲۰۰ نفر از آنها رسیدگی شده‌، با این حال تخمین زده می‌شود دست‌کم نام ۱۰۰۰ نفر ثبت نشده است.

**بیشتر بخوانید: **

دوره‌های آموزش حرفه‌ای برای معلولان جنگی

کسانی که پروتز پا یا دست دریافت می‌کنند استقلال عمل خود را باز می‌یابند و می‌توانند بدون کمک دیگران کارهای معمولی را انجام دهند، اما لزوماً نمی‌توانند امرار معاش کنند. به همین دلیل مرکز سلیمانیه هر سال دو برنامه آموزش حرفه‌ای برگزار می‌کند.

احمد به تازگی دوره نجاری به پایان رسانده است و به یورونیوز می‌گوید: «من در اثر انفجار مین، یک پایم را از دست دادم. اینجا آمدم تا برای امرار معاش خانواده ام کار جدیدی یاد بگیرم. کسانی که قبلا پروتز دریافت کردند الان مشغول نجاری و خیاطی هستند.»

مجروحانی پس از دریافت پروتز و گذاراندن دوره آموزشی می‌توانند با دریافت وام   کسب و کار خودشان را به راه بیندازند. 

بیش از ۳۶۰ کارگاه تا کنون باز شده است. 

طی بیست و پنج سال گذشته، تنها در کردستان عراق، تقریباً ۱۴۰۰۰ سانحه در اثر انفجار مین رخ داده که ۶۰۰۰ قربانی گرفته است.