Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حاصل گفتگوی ترامپ و یونکر: آغاز مذاکرات برای کاهش تعرفه‌های تجاری

Trump meets with European Commission President Juncker
Trump meets with European Commission President Juncker Copyright REUTERS/Joshua Roberts
Copyright REUTERS/Joshua Roberts
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان کلود یونکر با اشاره به اینکه «نشست خوب و سازنده‌ای» داشته‌اند، اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا زمانی که مذاکرات تجاری ادامه داشته باشد، از اعمال تعرفه‌های جدید خودداری خواهد کرد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در کاخ سفید با یکدیگر دیدار و دربارۀ روابط تجاری واشنگتن-بروکسل گفتگو کردند.

هر دوی آنها در آغاز این دیدار از تمایل خود برای کاهش تعرفه‌ها و کاهش تنش‌ها در موضوع تجارت فراآتلانتیک خبر دادند.

دونالد ترامپ اعلام کرد: «اگر هیچ تعرفه، هیچ مانع و هیچ یارانه‌ای وجود نداشته باشد، آمریکا بسیار خوشحال خواهد شد... بسیاری از کشورها موانع و تعرفه‌های زیادی وضع کرده‌‌اند که ما باید از این مقررات پیروی کنیم. می‌توانید این کار آنها را تلافی بنامید اما من بیشتر ترجیح می‌دهم که آن را رفتار متقابل بنامم. اما چه با کشورهای اتحادیه اروپا و چه دیگر کشورها، این تقابل باید در حداقل باشد.»

بیشتر بخوانید:

آقای یونکر نیز با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا نیمی از تجارت جهانی را در اختیار دارند گفت: «ما شرکای نزدیکی هستیم؛ متحد هستیم و نه دشمن. ما باید با یکدیگر کار کنیم.»

کارشناسان بازرگانی امیدوار بودند که دیدار این دو باعث شود تا دونالد ترامپ از طرح خود مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی واردات اتومبیل و قطعات خودرو چشم‌پوشی کند و دیگر تعرفه‌ها را نیز کاهش دهد، اما آقای ترامپ پس از این دیدار گفت که دو طرف برای به صفر رساندن تعرفه‌ها و یارانه‌ها برای کالاهایی به جز صنایع خودروسازی تلاش خواهند کرد.

نشست خبری دونالد ترامپ و ژان کلود یونکر

در نشست خبری که پس از پایان گفتگوهای دو رهبر سیاسی برگزار شد، دونالد ترامپ از آمادگی کشورش برای آغاز مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا در موضوع کاهش تعرفه‌های تجاری خبر داد. او همچنین افزود که با آقای یونکر تصمیم گرفته‌اند کارگروهی را برای طراحی و اجرای یک دستور کار تجارت مشترک تشکیل دهند.

دونالد ترامپ گفت: «امروز روز بزرگی برای تجارت آزاد و عادلانه بود. ما مذاکرات را از هم اکنون شروع می‌کنیم اما می‌دانیم که راه درازی در پیش داریم.» او افزود که با آقای یونکر برای گفتگو دربارۀ «تعرفه صفر، موانع غیرتعرفه‌ای صفر و یارانه صفر» به توافق رسیده است.

او ادامه داد: «ما دربارۀ کار با یکدیگر در موضوع کاهش موانع و افزایش تجارت در بخش‌های خدمات، مواد شیمیایی، دارو و تولیدات پزشکی، همچنین سویا که موضوع مهمی است، گفتگو کردیم.»

او تاکید کرد که با این گفتگوها اختلافات بر سر تعرفه‌های سنگین آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم و تعرفه‌های اروپا بر واردات کاهالای آمریکایی «حل و فصل» خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا از توافق با بروکسل در موضوع خرید سویا از آمریکا همچنین واردات بیشتر گاز طبیعی مایع از آمریکا خبر داد و اعلام کرد که با اتحادیه اروپا برای انجام اصلاحات در سازمان تجارت جهانی همچنین کاهش بوروکراسی در دادو ستدهای تجاری نیز به توافق رسیده است.

ژان کلود یونکر نیز با اشاره به اینکه «نشست خوب و سازنده‌ای» داشته‌اند، اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا زمانی که مذاکرات تجاری ادامه داشته باشد، از اعمال تعرفه‌های جدید خودداری خواهد کرد.

او در صفحه توئیتر خود نوشت: «اتحادیه اروپا به حمایت از یک تجارت آزاد و منصفانه (با ایالات متحده) ادامه خواهد داد.»

هنوز مشخص نیست که آیا دو رهبر سیاسی در موضوع تعرفه‌های احتمالی آمریکا بر واردات خودرو از اروپا نیز به توافقی دست یافته‌اند یا خیر.

در جریان جنگ لفظی میان آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر بر سر افزایش تعرفه کالاهای وارداتی، بارها موضوع صادرات خودروهای اروپایی به آمریکا مطرح شده بود. اتحادیه اروپا حتی تهدید کرد که در پاسخ به افزایش تعرفه آهن و فولاد و خوردوهای اروپایی به آمریکا، عوارض واردات موتورسیکلت آمریکایی هارلی دیویدسون را افزایش می‌دهد. این تهدید بی‌درنگ به بار نشست و هارلی دیویدسون مجبور شد بخشی از خط تولید خود را به خارج از کشور منتقل کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ پیشنهاد اروپا مبنی بر حذف تعرفه روی صنایع خودروسازی را نپذیرفت

وزیر خارجه آلمان: پاسخ «نخست آمریکا» چیزی جز «اروپای متحد» نیست

واکنش‌ها به تیراندازی به دونالد ترامپ؛ جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها را مسئول دانستند